Bueng Kan


 

Počet obyvatel

 

Rozloha

4 305 km2

Hlavní město provincie

Bueng Kan (87 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

620 km

Sousední provincie

Loei, Laos, Nakhon Phanom, Sakon Nakhon, Udon Thani

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Bung Kan, Pak Khat, So Phisai, Phon Charoen, Seka, Bung Khong Long, Si Wilai, Bung Khla


ÚVOD


Bung Kan je nejnovější thajskou provincií - od 11.3.2011. Vznikla rozdělením provincie Nong Khai. Je hraniční provincie s Laosem v severovýchodním Thajsku. Je lemovaná řekou Mekong. Má průměrnou nadmořskou výšku 365 m.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


OKRES BUNG KAN


Phu Tork


je osamělá hora, dnes vyhlášené meditační centrum. Na vrchol se nechá vystoupit po schodišti dokončeném v roce 1974. Toto horské meditační středisko má 7 "poschodí", každé s jiným výhledem a atmosférou. Nejzajímavější je čtvrté (sídlo jeptišek) a páté (s hrobem mnicha jménem Ajarn Chuan, který středisko založil). Mezi nimi je ještě několik jeskyní a vrchol pokrývá stinný les. Nechá se sem vyjet mikrobusem z Amphoe Bung Kan nebo automobilem po silnici č.212 (46 km).


Národní park Phu Wua


má rozlohu 186,5 km2 a rozkládá se v Amphoe Bung Kan a Amphoe Se-Ka. Žije tu řada druhů zvířat jako: sloni, tygři, leopard, medvěd, bažanti, opice a giboni. V rezervaci můžeme navštívit řadu atrakcí, jako např: jeskyni s vodopádem, ve kterém je možno se koupat, podivuhodné skalní útvary, vodopád Cha Naen, jezírko Bung Chanaen, jeskyni Chan Pha, vodopád Sa-Am atd.


OKRES PAK CART


Wat Sawang A-rom


chrám je na silnici č.212 na úpatí hory. Uvidíme tu skalní formace, velké kameny a stinné stromy všude kolem. Z chrámu se naskytne rázovitý pohled na okolní oblasti.


FESTIVALY


Bang Fai Phaya Nak


je legendami opředený zvláštní úkaz. Na konci buddhistického půstu vystupují z řeky Mekong do výše 10-20 m ohnivé koule. Jsou viditelné z nábřeží Phon Phisai a Rattanawapi. Podle jedné z četných legend je právě tento úsek řeky domovem mýtického hada Naga, který je údajným původcem ohnivých koulí. Podívaná je každoročně sledována z břehů desetitisíci lidí a je propírána sdělovacími prostředky, které se ji snaží vysvětlit nesčetnými způsoby a najít materiální základ. Thajci se obecně spokojují s vysvětlením, že je to prostě jeden z mnoha zázraků, které se v království běžně vyskytují. Uspokojivé vysvětlení stále ještě nebylo nalezeno a každoročně se tu koná stěhování národů a 50-ti kilometrové dopravní zácpy na cestě k řece. Pokud byste chtěli tento úkaz spatřit na vlastní oči, nezapomeňte na to, že jednou z nutných podmínek vedoucích k úspěchu je absolvování postního období. Inu, něco za něco... Ve stejné době se také na řece koná závod lodí mezi Thajskem a Laosem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám