Ang Thong (2)


OKRES WISET CHAI CHAN


Wat Khian


Wat Khian je starý chrám postavený v Ayutthayském období, umístěný u Mu 8, Tambon Sanchao Rongthong, Amphoe Wiset Chai Chan, 12 kilometrů od Angthongu. Vnitřek ubosotu je nádherně vyzdoben výjevy ze života venkovanů a je proveden malířskou školou v Muang Wiset Chai Chan v pozdně Ayutthayském stylu. Charakteristické rysy obrazů jsou podobné těm namalovaným ve stejném období v ubosotu Wat Kou a Wat Yai Suwannaram v Phetchaburi.


Wat Siroi


Umístěný na západním břehu řeky Noi, Tambon Siroi, Amphoe Wiset Chai Chan na silnici Phophraya-Tha Rua. Současný Wat Siroi je lokalizovaný jeden kilometr na jih od bývalého, který byl opuštěn. V chrámu uvidíme sedícího Buddhu v pozici Pa-lelai, nazvaný "Luangpho To". Je 21 metrů vysoký a přes 6 metrů od kolena ke kolenu, postavený byl v roce 1909. Socha se nachází před ubosotem ve kterém jsou malířské výzdoby namalované v době panování Krále Ramy IV. a Krále Ramy V. Dále je zde řada stůp se štukovými obrazy Buddhy severně od ubosotu. U tohoto chrámu se koná výroční trh vždy 13.-15. prosince.


Wat Oi


Je starý chrám, který je symbolem města Wiset Chai Chan, lokalizovaný na západním břehu řeky Noi, 3 kilometry severně od trhu Sanchao Rongthong a 2 kilometry na sever od Wat Khian. Chrám byl postavený před 400 roky. Ubosot Wat Oi je krásný jako ubosot ve Wat Ratcharburana v Ayutthaya. Zvláštní vlastností ubosotu jsou pilíře galerie, která obklopuje ubosot a malá lomenice. Říká se, že zde byla ve střeše objevena lidská lebka velká jako mísa. Od toho je odvozováno, že starověcí lidé byli velmi vysocí a také dveře ubosotu Wat Oi byly specificky vyrobené vyšší než obvykle. Traduje se také, že během Ayutthayského období byl tento chrám používán jako místo kde se konaly ceremonie přísahy oddanosti. Současně v chrámu sídlí Nadace dětské tvorby, která přijímá problémové děti: bezdomovce, drogově závislé a s kriminálním deliktem. Instituce se jmenuje "Ban Dek Klai Wat" (Dům dětí blízkých chrámu) s účelem pomáhat problémovým dětem zlepšit život. Mohou zde žít v kráse přirozeného prostředí a mnichů, kteří jim pomáhají duševně.


Wat Muang


Umístěný v Mu 6 Tambon Huasaphan, Amphoe Wiset Chai Chan, 8 kilometrů od Angthongu. Ubosot Wat Muang je obklopený největšími lotosovými plátky na světě. V ubosotu jsou také sochy proslulých mnichů z celé země. Návštěvníci si zde mohou také nakoupit místní Angthongské produkty.


Wat Wisetchaichan


Umístěný v Tambon Phaichamsin, Amphoe Wiset Chai Chan, jižně vedle Wiset Chai Chan. Chrám je známý jako "Wat Thasuwan" a pravděpodobně je starý jako Muang Wiset Chai Chan. Zajímavostí jsou wihan na čtyřech sloupech s 12 obvodovými pilíři, čtvercovou střechou a krásně zdobená lomenice. Ubosot, který byl zrekonstruovaný během Bangkokského období, s atraktivními vzory a jeho vysoko pozvednutou podlahou. V ubosotu je řada obrazů se stínovými scenériemi.


Wat Luang


Umístěný v Amphoe Wiset Chai Chan, asi 2 kilometry na jih od Wat Khian, na břehu zavodňovacího kanálu. Tento chrám je starý jako Wat Wiset Chai Chan a Wat Khian. Zajímavý je starý ubosot a nástěnné obrazy uvnitř. Lomenice je zdobená hustými štukovými designy ve stylu Laiho Khruathao (popínavá rostlina) a krásným porcelánem. Chofa střechy má stejné rysy jako ve Wat Tawat v Ayutthaya a Wat Klang v Samut Prakan. Design Chofa střechy a výzdoba byla provedena během panování Krále Naraie. Navíc se zde nachází wihan, který uchovává sochu ležícího Buddhy, který je otočený na západ a je vyrobený z velkých cihel.


Památník Nai Dok Nai Thongkaeo


Umístěný před školou Wisetchaichan u Mu 2 v Tambon Phaichamsin mezi 26. a 27. km na silnici Siprachan-Wiset Chai Chan (č. 3195). Tato památka byla postavena obyvateli Wisetchaichan a Angthong a připomíná dva hrdiny z Ban Photha-le kteří obětovali své životy v bitvě u Ban Khaibangrachan v roce 1766. Sousoší z kovu je v lidské velikosti a drží meče. U základu památníku je do kamene vyrytá Sayammanusati, vlastenecká báseň napsaná Králem Ramou VI. Korunní Princ Wachiralongkorn v zastoupení Jeho Majestátu Krále předsedal zahajovacímu obřadu při otevření tohoto památníku 25. března 1977.


OKRES SAWAENGHA


Ban Khumuang


Umístěný v Tambon Ban Phai, 4 kilometry severně od Sawaengha a 3 kilometry od Khaibangrachan. U Ban Khumuang archeologové objevili zbytky starobylého města z období Dwarawadi. Najdeme tu mnoho důkazů jako: velký starověký vodní příkop, žádné městské zdi, některé fragmenty hrnčířské hlíny, zvířecí kosti, korálky a mlýnské kameny. Velký vodní příkop měl kanalizační funkci, pomáhal při záplavách a plnil také funkci při obraně města. Tento vodní příkop byl propojený s řekou dalším kanálem. V současnosti jsou stopy jasně viditelné.


Wat Ban Phran


Umístěný v Tambon Sriphran. Když byl postaven, byl neznámo proč opuštěn, zarostl plevelem a stromy. Když se zde později usadila skupina lovců, pomáhali obnovit chrám. Traduje se legenda, že lateritová socha Buddhy v hlavním wihanu byla postavena Králem Sri Inthatathit v Sukhothai a později rozdělena a odstraněna. Tyto části byly poté znovu složené do sochy ve Wat Ban Phran a bylo zamýšleno použít je jako sedícího Buddhu, ale chrámoví stavitelé chtěli stavět novou hlavní sochu. Proto je tato stará lateritová socha nazývaná "Luangpho Kraithong" uchovávaná ve wihanu a věří se, že je posvátná a schopná chránit věřící před nebezpečím.


Wat Yang


Umístěný v Tambon Hueiphai a byl pravděpodobně postavený v pozdně Ayutthayském období. Zbytky zahrnují ubosot se stupňovým základem, pískovcové sochy Buddhy a další sochy s poškozenou štukaturou. Půl kilometru jižně od chrámu je hliněný kopec, kde bylo nalezeno velké množství historických amuletů a artefaktů.


Wat Si Bua Thong


Umístěný v Tambon Sibuathong na břehu kanálu Sibuathong, 11 kilometrů od Sawaengha. Tento starý chrám byl postavený během Ayutthayského období. Archeologickým nalezištěm je ubosot z něhož zbyly jen dvě zdi, asi 1 metr tlusté, postavené z velkých cihel. V ubosotu je písková socha Buddhy v Lopburi uměleckém stylu. Dále zde byly nalezeny střešní tašky s obrazy bohů a další symbolikou. Asi jeden kilometr severně od chrámu je další opuštěný chrám se zbytky malého wihanu, také z velkých cihel. Tyto dva staré chrámy byly postavené během pozdně Ayutthayského období a byly opuštěny během pádu Khaibangrachan. Navíc, Tambon Sibuathong byl rodné město čtyř známých hrdinů bitvy u Khaibangrachan: Thongthaen, Chot, Muang.


Ptačí rezervace


Umístěná v Mu 2, Ban Riuwa, Tambon Ban Phran, 24 kilometrů od Angthongu u chrámu Wat Riuwa. U tohoto chrámu hnízdí tisíce ptáků různých druhů. Zejména: volavka bílá, noční volavka a další druhy volavek, čáp, kormorán, ledňáček atd. Některé druhy jsou na seznamu ohrožených a není snadné vidět je na jiných místech.


OKRES SAMKO


Samko je malý okres, lokalizovaný 25 kilometrů od Angthongu. Předtím to byl Tambon v AmphoeWiset Chai Chan a později se stal subdistrictem. V 1965 se stal okresem. Pro svůj historický význam je Samko zmíněn v Královské kronice: když barmská armáda pochodovala z Dan Chedi Sam Ong, utábořila se v Samko předtím, než napadla Ayutthayu a když Král Naresuan Velký a Somdet Phra Ekathotsarot vedl své vojáky k Suphanburi a porazil tam nepřítele v bitvě na slonech u Tambon Tra Phangtru, cestou zpět prošel kolem Samko.


FESTIVALY


Město rýže, vodní a výroční trh Červeného kříže


Thajský trh držený lidmi z U-Thongu každoročně po sklizni na konci února sestává ze zajímavých aktivit: kulturní přehlídky, výstavy, prodej místních rukodělných výrobků, soutěž krásy, soutěž zemědělských produktů, farmářské sportovní soutěže a různé druhy zábavy. Trh trvá 5 dnů a nocí.


Závody lodí v Amphoe Pho Thong


Veslařský závod se koná na řece Noi před Wat Phogrip, Mu 6, Tambon Samngam, Amphoe Pho Thong. Soutěží se na trase 600 metrů. Zúčastňují se slavné lodě z celého Thajska - např.: Srisuriyothai, Sonsuwan, Samingsao, Thepnorasing atd. Festival se koná každoročně v říjnu a soutěž trvá jeden den.


Závody lodí v Amphoe Chaiyo


Festival se koná na řece Chao Phraya před Wat Chaiyo Worawihan, Tambon Chaiyo, Amphoe Chaiyo. Soutěží se na trase 600 metrů. Tato soutěž je v zemi je největší událostí, koná se každoročně v říjnu spolu s festivalem uctívání Luangpho ve Wat Chaiyo. Festival trvá dva dny.


Závody lodí v Amphoe Pa Mok


Veslařský závod na řece Chao Phraya Wat Pamok Worawihan, Tambon Pa Mok, Amphoe Pa Mok. Soutěží se na 600 metrů za účasti nejslavnějších lodí. Festival je každoroční v říjnu a trvá jeden den.


Festival domorodých písní v Amphoe Wiset Chai Chan


Písňový festival se koná v chrámu Ban Lakkaeo, Amphoe Wiset Chai Chan a v Ban Huairong. Chrám vždy pořádá největší festival v Amphoe Wiset Chai Chan. Během deštivé sezóny místní lidé shromáždění v tomto chrámu soutěží v přednesu lodních písní v listopadu nebo prosinci, protože chrám je lokalizovaný na řece Noi. Tento okres je dobře známý lidovými umělci zpívajícími lodní písně: Phleng Choi, Phleng Song Khrung atd. 


MÍSTNÍ PRODUKTY


Zemědělské produkty


různé chutné ovoce ze sadů v Angthongu jsou dostupná v každém období: pomelo, maprang, sapodilla, guava a papaya. Angthong podporuje pěstování durianu v Amphoe Pho Thong a v budoucnosti se Angthong může stát v produkci durianu stejně slavný jako Prachinburi a Chanthaburi.


Sladkovodní ryby


Angthong je bohatý na přirozené vodní zdroje, které jsou vhodné pro chov sladkovodních ryb všech druhů: krevety, kapr a další ryby. Dodávají specifickou příchuť čerstvým jídlům a také se udí a suší.


Různé


Velká osolená vejce s olejnatou červenou omáčkou se produkují v Amphoe Chaiyo a sušené a uzené maso v Chawai v Tambon Chorakhe. Rozmanité dezerty jsou také Angthongským populárním suvenýrem. Typické thajské chutné dezerty s charakteristickou vůní (Khanom Kesonlamchiak) se vyrábí jedině v Tambon Phaichamsin v Amphoe Wiset Chai Chan a vynikající Khanom Kong v Tambon Saladaeng v Amphoe Muang Angthong. Dobrou kvalitu nají kožené produkty z Tambon Siroi a Tambon Thachang v Amphoe Wiset Chai Chan jako například brašny, kabelky, klíčenky atd. Zajišťují venkovanům vedlejší příjem. Královské panenky, tkaniny a sušené ryby jsou dostupné v Amphoe Pa Mok. Sušené uzené maso je produkt Amphoe Chaiyo, obecně dostupný v celé provincii. Také thajské dezerty jsou produktem Amphoe Wiset Chai Chan, dostupné ve všech obchodech provincie.


Cihlářský průmysl


je docela populární. Angthongské cihly jsou široké a jsou dostupné v 30 továrnách, obzvláště v Amphoe Pa Mok. 


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ang Thong 1 - předchozí část

Architektura - chrámy