Trat (2)


OKRES KO CHANG


Národní park Ko Chang


Park je vzdálený 340 km od Bangkoku a leží na hranicích s Laosem a Kambodžou. Byl založen roku 1982 a jeho území se rozkládá na 40 přilehlých ostrovech. Park je známý pro nádherné korálové útesy, vodopády a pláže. Největší ostrov je Ko Chang. Na jih od něho leží ostrov Ko Mak, který je ze 60% pokryt horským deštným pralesem a kokosovými háji. Ko Kut, druhý největší ostrov v souostroví, také z poloviny pokrytý horským pralesem a je tu několik úchvatných vodopádů. Tato oblast se vyznačuje silnými dešti, kdy největší srážky jsou v srpnu. Nejlepší doba pro návštěvu parku je v období od prosince do února, kdy se teploty pohybují od 20°C do 23°C a téměř neprší. V dubnu, což je nejteplejší měsíc, se teploty mohou vyšplhat až na 35°C. Na Ko Chang a dalších ostrovech je dnes velké množství hotelů a středisek pro turisty.

Mu Ko Chang NP - info o Národním parku (A)


Ko Chang


Velmi oblíbený mezi turisty. Leží nejblíže u Laem Ngop, cesta lodí zabere něco přes 1 hodinu. Ko Chang má délku 30 km a do šíře má 18 km a je po Phuketu druhý největší ostrov Thajska. Nejvyšším bodem ostrova je 744 metrů vysoká hora Khao Jom Peasat. Okolní vody jsou bohaté jak na tvrdý, tak i na měkký korál. Ostrov má mnoho dlouhých písčitých pláží, zvláště na západní straně.

Více Informací ...


Ko Lao Ya


Leží jižně od Ko Chang. Skupina ostrovů se skládá z Ko Lao Nai, Ko Lao Ya Klang a Ko Lao Ya Nok. Ostrovy mají krásné pláže, křišťálově čistou vodu a barevné korály. Středisko Lao Ya zde nabízí ubytování.


Ko Wai


Velký ostrov nedaleko Ko Lao Ya s kamenitými plážemi. Místní zátoky poskytují jak možnost bohatého rybolovu tak i krásné pláže k osvěžení. Pro ubytování zde byl postaven resort Ko Wai Pakarung.


Ko Khlum


Podobně jako Ko Chang historicky významný ostrov za námořní bitvy mezi Thajskem a Francií.


Ko Phrao


Před zátokou Salak Phet. Z Laem Ngob trvá cesta na ostrov 2 hodiny. Ko Phrao má čisté a klidné pláže lemované kokosovými háji. Na ostrově je Long Beach Resort poskytující ubytování.

 


Ko Ngam


Jižně od Ko Chang. Jsou to dva ostrovy zajímavé díky písečným dunám. Malá zátoka je formovaná pohořím, které jí chrání před bouřemi. Cesta z Laem Ngob zabere 2 hodin.


OKRES KO KUT


Ko Kut (Ko Kood apod.)


Nejodlehlejší ostrov od pobřeží Tratu. Je to 4. největší ostrov Thajska, s rozlohou 105 km2. Jeho povrch je převážně hornatý s náhorními plošinami, kde pramení potoky tvořící vodopády jako Nam Tok Khlong Chao. Roku 1911 navštívil tento vodopád král Rama VI. a pojmenoval ho ´Nam Tok Kok´. Zdejší pláže mají krásnou čistou vodu, nejoblíbenější jsou Taphao, Khlong Chao, Khlong Hin nebo Phrao. Ubytování s poklidnou atmosférou nabízí resorty na Ko Kut a přilehlých ostrovech Ko Rat a Ko Mai Si.

Více informací ...


Ko Mak (Ko Maak)


Velký ostrov mezi Ko Chang a Ko Kut, porostlý převážně kokosovými palmami. Rozloha ostrova je 16 km2. Hlavními atrakcemi jsou dlouhé pláže a čistá, průzračná voda. Ubytování je podél pláží.

Více informací ...


Ko Rung (Ko Rang)


Je souostroví 12 malých ostrůvků západně od Ko Mak, v jejichž hlubokých vodách jsou velkolepé korály.


Ko Kradat


Severovýchodně od Ko Mak. Ostrov byl porostlý stromy Kradat, odkud pochází i jeho jméno.


FESTIVALY


Pamětní den Tratu


konná se 23. března, na paměť dne kdy se v roce 1906 provincie vrátila pod thajskou svrchovanost po francouzské okupaci. Probíhá v okolí radnice v Tratu.


Festival ovoce


zpravidla na konci května nebo začátkem června. Konná se výstava a soutěž ovoce a zemědělských výrobků. Proslaveným místním ovocem je sladký Salak (nebo Rakam).


MÍSTNÍ PRODUKTY


Ngop Nam Chiao


Ngop je klobouk vyrobený z bambusu a palmových listů, používaný zemědělskými dělníky. Nejsnáze jej koupíte v Ban Ngop Nam Chiao, 8 kilometrů jižně od Tratu na hlavní silnici 3184 při molu Laem Ngop. Vesnice je také dobré místo ke koupi místních mořských výrobků, zejména sušených krevet, krevetové pasty a rybí omáčky. Zvláště slavná je krevetová pasta vyráběná pouze z krevet bez příměsi rybího masa.


Rakam van neboli sladký Rakam


je slavné ovoce provincie Trat. Zralé je velice sladké. V provincii se pěstuje řada dalších druhů jako: rambutan, mangosteen, mango, durian, kokosový ořech a ananas.


Lang Aan siamský pes


je pravděpodobně nejslavnější chov Thajska. Lang Aan pes má krátkou hebkou a lesklou srst. Charakteristická je zakroucená struktura srsti na zádech. Vlastníci jsou pyšní na jeho povahové rysy: oddanost a inteligenci. Pes s dobrým původem je ovšem drahá záležitost a připravte si na něho nejméně 300.000,-THB.


Siamské rubíny


Trat je také slavný díky drahým kamenům. Především Siamský rubín, který je známý pro jeho zřetelný jas a čistou červenou barvu. Pokud máte zájem, navštivte trh s drahokamy v okrese Borai, který je otevřený ale pouze dopoledne.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Trat 1 - předchozí část

Ko Chang

Ko Maak

Ko Kood