Thajsko, Trat - Ko Chang


Obecná charakteristika


Ko Chang - neboli sloní ostrov je po Phuketu druhý největší ostrov Thajska (429 km2). Na délku měří  30 km a do šíře má 18 km. 70% jeho plochy je pokryto nepřístupnými kopci s deštným pralesem. Nejvyšším bodem ostrova je 744 metrů vysoká hora Khao Salak Phet. Na ostrově žije přibližně 5 000 stálých obyvatel. Z Bangkoku do přístavu Laem Ngop je to 350 km, poté trajektem necelou hodinu.

Celé západní pobřeží ostrova tvoří krásné, dlouhé písečné pláže lemované romantickými kokosovými palmami. Jednotlivé zálivy jsou oddělené dramatickými skalisky. Ostrov byl pro turisty objeven až v sedmdesátých letech a dlouho si zachovával nedotčenou romantiku jako součást stejnojmenného mořského národního parku. Kolem roku 2000 podlehla vláda tlaku investorů a na ostrově vyrostly desítky nových hotelových komplexů a potřebná infrastruktura pro turistický průmysl. Přesto si ostrov nadále udržuje pověst místa bez masové turistiky a odměňuje své návštěvníky nezapomenutelnými zážitky.

Na ostrově se dá najmout taxi, ale ideálním prostředkem k jeho prozkoumání je pronajatý motocykl.


PLÁŽE


White Sand Beach (Had Sai Khao)


4,5 km dlouhá bílá pláž na severozápadě ostrova je nejblíže přístavu a je tu na relativně nejmenším prostoru největší koncentrace hotelů, resortů, restaurací, obchodů a služeb. Je to místo s dobrým servisem, ale poměrně velmi rušné.


Klong Prao Beach


5 km dlouhá pláž v centrální části západního pobřeží. Jméno má podle Kokosového potoka, který do ní v romantické laguně ustí. Moře je zde mělké, pláž velmi pozvolná a široká s palmovými háji. Na ní se nachází řada hotelů, ale poměrně daleko od sebe, což dodává turistům, kteří se zde ubytují oprávněný pocit romantiky. Přesto má tato pláž k dispozici v pěším dosahu od většiny hotelů malé středisko s obchody a vynikajícími restauracemi.


Kai Bae Beach


2,5 km dlouhá pláž jižně od Klong Prao. Pláž je fantaskní zejména při západu slunce. Oblast je poklidná a vyrostly zde bungalovy a hotely. Mělké moře při odlivu odkrývá relativně dost kamenů. Odtud je nejblíže k výletům na kajaku k nedalekým ostrůvkům, které rámují panorama tohoto místa.


Lonely Beach (Had Tha Nam)


1 km dlouhá pláž v jihozápadní části ostrova, sevřená z obou stran skalisky bývala dříve skutečnou zapomenutou oázou a enklávou nezávislých cestovatelů libujících si v osamění. V poslední době tu vyrostla celá řada resortů, které si tuto hezkou pláž víceméně přivlastnili.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Vodopád Klong Plu


Vodopád je snadno přístupný po silnici ze západního pobřeží ostrova, nejlépe z pláže Klong Prao Beach - a proto je i nejznámější a nejnavštěvovanější na ostrově. Od parkoviště s bránou národního parku (platí se poplatek za vstup) je vodopád vzdálen asi 800m po dobře značené stezce pralesem. Voda padá do jezírka sevřeného mohutnými skalisky. Je zde možné se vykoupat v chladivé vodě.

Na ostrově najdete ještě další čtyři menší vodopády.


Sloní vesnice


Na ostrově se nachází několik míst kde jsou k dispozici projížďky na slonech. Zřejmě nejlepší služby poskytuje velká sloní vesnice hned u silnice při odbočce k vodopádu Klong Plu. Mimo tradičního treku do praleas patří k velmi oblíbeným koupání se slony.


Bang Bao


Původně rybářská vesnice Bang Bao se nachází na jihozápadě ostrova. Dnes je to dlouhé betonové molo táhnoucí se daleko do zátoky, ke kterému jsou z obou stran přilepeny domky místních obyvatel. V současné době jsou téměř všechny domky upraveny na obchůdky se suvenýry, lokální cestovní kanceláře a potápoěčská centra, či restaurace s čerstvými mořskými plody. Bang Bao je také výchozím místem pro sbírané šnorchlovací a potápěcí výpravy nebo pro výlety na okolní ostrovy. Na konci mola stojí nový fotogenický maják.


Mangrovy


Pro východní pobřeží ostrova jsou typické porosty mangrove. Jde o unikátní ekosystémy s desítkami druhů rostlin a stovkami druhů živočichů žijící v brakických vodách. Hlavním poznávacím znamením jsou spleti kořenů - jejich pomocí rostliny dýchají a drží stabilitu. Často jsou na nich uchycené i nejrúznější mušle. Na Ko Changu je k vidění jedna z nejzachovalejších oblastí mangrovů v Thajsku. U vesnice Salak Khok je vybudovaná naučná stezka procházející na visutých chodnících mangrovovým porostem.


Okolní ostrovy


Do Mořského národního parku Ko Chang patří 40 ostrovů a ostrůvků. Mezi největší patří Ko Kood a Ko Maak s řadou hotelů a rychle se rozvíjejícím turistickým průmyslem. Ubytování je možné ještě na několika dalších ostrovech - např. Ko Kradat a Ko Wai a Ko Kham, což jsou naopak zapomenutá místa pro Robinsony.

 

Z Ko Changu vyjíždí každý den řada lodí na celodenní výlety za šnorchlováním a potápěním - ať již velké sbírané výlety dřevěnou lodí nebo atraktivní programy rychlými čluny. Oblast je bohatá na všechny druhy korálů a nabízí vynikající pohled do pestrobarevného žiovota pod hladinou.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Ko Chang - přehled doporučených hotelů

Trat 2 - pokračování

Ko Maak

Ko Kood

Klong Kaew Waterfall NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Chang NP - info o Národním parku (A)