Thajsko, Trat - Ko Maak


Obecná charakteristika


(Někdy psáno Ko Mak, Koh Mak apod.) je nevelký ostrov mezi Ko Chang a Ko Kood, porostlý převážně kokosovými palmami. Rozloha ostrova je 16 km2. Po obvodu má ostrov zhruba délku 27 kilometrů. Většina krajiny se skládá z pobřežní nížiny s kokosovými a kaučukovými plantážemi. Na ostrově žije jen asi 800 stálých obyvatel. Většina ostrovanů je členem jediné původní rodiny a živí se pěstováním kokosu a kaučuku nebo rybařením.

 

Ostatní obyvatele živí turistika. Ta se ostrovu vyhýbala až do devadesátých let minulého století, kdy tu vyrostlo několik prvních bungalovů. Panenská příroda a krásné čisté moře sem přilákalo nové investory, kteří jsou ovšem limitováni zájmy původní rodiny, které v podstatě patří většina pozemků na ostrově.

 

Dnes je k dispozici více než 25 hotelů a resortů všech kategorií. Na ostrově ale nečekejte bujný noční život a nákupy. Pobyt zde doporučujeme jen opravdovým milovníkům tropické krásy bez masové turistiky, kterým nevadí jen základní zázemí infrastruktury a služeb. Něco pro novodobé Robinsony! Ideální je kombinace s ostrovem Ko Chang.


PLÁŽE


Ostrov má zhruba tvar nepravidelného kříže s řadou překrásných zátok. Pláže můžete sice nalézt po celém obvodu pobřeží ostrova, ale nejlepší jsou na severozápadě a jihozápadě. Na dohled jsou malé romantické ostrůvky např. Koh Rayang Nai, Koh Rayang Nok, Koh Kham a Koh Kra Da s velkým množství korálových útesů. K nim se snadno dostanete na mořských kajacích, což je zde jedna z nejoblíbenějších aktivit.


Ao Suan Yai


Krásná pláž na severozápadě ostrova je asi 3 kilometry dlouhá, písčitá s mělkým mořem ustupujícím daleko za odlivu. Je tu molo hlavního přístavu odkud se dostanete taxikem do svého hotelu. Přímo na pláži tu stojí v podstatě pouze jediný velký hotel Koh Mak Resort. Je to místo pro náročnější klientelu.


Ao Khao Beach


Druhá nejoblíbenější pláž na ostrově je asi 3 kilometry dlouhá a najdete ji na jihozápadním pobřeží. Do písku občas vystupují veliké balvany a skaliska. Je to tradiční oblast nízkorozpočtové klientely a nezávislých cestovatelů. Najdete tu spoustu jednoduchého ubytování a levnějších bungalovů.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Na ostrově je možno navštívit tři maličké rybářské vesnice, malý chrám nebo sloní vesnici. V podstatě jediná možnost jak se po ostrově pohybovat je pronajtý motocykl, případně kolo. Můžete se zde také seznámit podrobně s pěstováním kokosu a zpracováním kaučuku. Na ostrově Ko Masee Lek je možno navštívit perlovou farmu.


Okolní ostrovy


Do Mořského národního parku Ko Chang patří 40 ostrovů a ostrůvků. Největší je Ko Chang a dále Ko Kood s řadou hotelů a rychle se rozvíjejícím turistickým průmyslem. Ubytování je možné ještě na několika dalších ostrovech - např. Ko Kradat a Ko Wai a Ko Kham, což jsou naopak zapomenutá místa pro Robinsony.

 

Z Ko Maak vyjíždí každý den řada lodí na celodenní výlety za šnorchlováním a potápěním - ať již velké sbírané výlety dřevěnou lodí nebo atraktivní programy rychlými čluny. Oblast je bohatá na všechny druhy korálů a nabízí vynikající pohled do pestrobarevného žiovota pod hladinou.

Oblíbenou aktivitou je individuální prozkoumávání ostrůvků na mořských kajacích.


Cesta na Ko Maak


Cesta sem je náročnější než na jiné ostrovy. Z Bangkoku nejdříve asi 350 km do provincie Trat (je možno sem také letět). Buď do přístavu Laem Ngop, odkud vyjíždí větší pomalé dřevěné lodi. Nebo ze vzdálenějšího přístavu v Laem Sok odkud odjíždějí rychlé lodi, které zastavují v různých zálivech ostrova. Lodní spojení je sem také z ostrovů Ko Chang a Ko Kood.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Ko Maak - přehled doporučených hotelů

Trat 2 - pokračování

Ko Chang

Ko Kood

Klong Kaew Waterfall NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Chang NP - info o Národním parku (A)