Thajsko, Rayong - Ko Samet


Obecná charakteristika


Ko Samet je maličký, hornatý, 6 km dlouhý a 1-2 km široký ostrov. Je největším ve stejnojmenném mořském národním parku (celkem 9 ostrůvků, poplatek za vstup 200,- THB). Najdete ho v provincii Rayong jen 220 km od Bangkoku (70 km od Pattaya) a 6,5 km plavby z přístavu Ban Phe. Přestože je velmi snadno dostupný a je oblíbeným víkendovým místem obyvatel Bangkoku, zachovává si svoji neporušenou tvář. Klidné a kouzelné pláže jsou vhodné pro milovníky přírody a klidu.

Díky striktním opatřením vlády na ostrově nenajdete ani obrovské komplexy hotelů, ani noční ruch. Přesto je tu k dispozici více než 60 menších stylových hotelů a resortů. Určitě si zamilujete jednoduché plážové restaurace s výbornou vyhlášenou kuchyní. Přes den se pak můžete dosyta věnovat vodním radovánkám na bílých plážích nebo potápění. Ostrov je vynikající alternativa k hektické Pattaya.


PLÁŽE


Nejkrásnější pláže lemují v podstatě celé východní pobřeží. Jsou to většinou menší zálivy dramaticky uzavřené skalami. Další menší pláže, již ne tak pěkné, jsou i na severu a severozápadě ostrova. V přehledu jsou uvedeny pouze nejznámější pláže řazené za sebou od severu k jihu.


Sai Kaew Beach


Rozhodně největší, nejlepší a nejkrásnější pláž na ostrově. Téměř kilometr zářivě bílého písku, který chrupe pod nohama, mělká průzračná voda. Podél celé pláže jsou natěsnány vedle sebe hotely a resorty s vyhlášenými plážovými restauracemi a romantickým večerním posezením na pláži při barbecue. Za ní je pak zázemí obchodů a služeb v okolí hlavního přístavu.


Ao Phai


Malá asi 150 metrů dlouhá pláž je oblíbeným místem nezávislých cestovatelů a nízkorozpočtové klientely. V jejím okolí je k dipozici bohatý výběr levného a velmi jednoduchého ubytování. Večer pak ožívají zdejší nekonformní bary ve stylu oblíbeného reggae.


Ao Cho


200 metrů dlouhá pláž s malým dřevěným přístavním molem je asi 2 km vzdálená od hlavního přístavu. Celý záliv bez zázemí služeb je naprostou oázou klidu a najdete tu jen tři osamocené hotely. Místo pro ty co chtějí uniknout před civilizací.


Ao Wongduan


Druhá největší a nepopulárnější pláž na ostrově dlouhá 500 metrů. Kolem ní se rozkládá řada hotelů, výborných restaurací a služeb. Záliv je velmi mělký a voda čistá. V hlavní sezóně přes den (cca od 10 do 15 hodin) je to místo kam směřují hromadné výlety z Pattaya.


Ao Kiew Beach


Privátní přísně střežená zářivě bílá pláž v jižní části ostrova patří luxusnímu hotelu Paradee. Je to místo, které více než plně odpovídá jménu hotelu. Je to skutečný plážový ráj pro nejnáročnější klientelu.


TURISTICKÉ ATRAKCE


Mořská panna


Sunthorn Phu (1786-1855) - jeden z nejuctívanějších thajských klasických básníků navždy proslavil ostrov, když sem zasadil část děje své poémy Phra Aphai Mani. Sochy hrdinů tohoto dramatu - mořské panny a prince Aphai Mani uvidíte na romantickém skalisku oddělující pláže Sai Kaew a Ao Phai.


Ostrůvky kolem Ko Samet


Ko Kruai, Ko Kham, Ko Pla Tin, Ko Thalu - to jsou jména maličkých ostrůvků asi 6 km na východ, v jejiž okolí je možno šnorchlovat nebo se potápět za korály. Z Ko Samet se k nim každý den pořádají lodní výlety.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Ko Samet - přehled doporučených hotelů

Rayong - informace o provincii

Khao Chamao-Khao Wong NP

Khao Laem Ya-Mu Ko Samet NP