Barma, Bagan - Shwesandaw Paya


Shwesandaw Paya


Lokace: severovýchodně od Old Bagan
Oblast: Old Bagan
Postaven za krále: Anawrahta
Datum postavení: 1057


Shwesandaw je velmi oblíbeným místem k pozorování západu slunce, je to elegantní, bílá stúpa ve tvaru pyramidy se schodištěm vedoucím pěti terasami ke kruhové věži. Stupa stojí zhruba uprostřed cesty mezi chrámy Thatbyinnyu a Dhammayangyi. Prostorná terasa, a někdy i spodní stupně, se před západem slunce zaplní turisty s fotoaparáty. Přes den bývá stúpa prakticky bez návštěvníků a můžete si sami vychutnat panoramatický pohled na celý areál Baganu.
Chrám postavil král Anawrahta po dobytí Thatonu v roce 1057 v centru nově posíleného království. Na terasách byly kdysi usazené terakotové dlaždice s výjevy z džátak, ale stopy po nich i po jiné výzdobě, byly zakryty při necitlivých renovacích. Nedávno pozlacené zedi vyrůstá ze dvou osmibokých základen na pěti čtvercových terasách. Chrám byl prvním monumentem v Baganu, na který vede schodiště ze spodních čtvercových teras ke kruhové základně samotné stúpy. Ve stúpě je údajně uložen Buddhův vlas, uloupený v Thatonu. Na všech schodištích kromě jižního jsou osazena kovová zábradlí.
Hti, které se za zemětřesení zřítilo, je stále vidět na jižní straně areálu stúpy, nové hti bylo usazeno nedlouho poté.
Asi 150m severně stojí Lawkahteikpan Pahto, malý, ale zajímavý jeskynní chrám, gu, ze středního období, ve kterém jsou velmi pěkné fresky a nápisy v barmštině a monštině. Chrám bývá obvykle zamčený, správce s klíči najdete u stúpy Shwesandaw.


FotogalerieSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bagan - chrámy - přehled chrámů a výběr z mapy

Bagan - info o oblasti

Mandalay Region - info o oblasti

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů