Barma (Myanmar) - Bagan - chrámy (1)


Na mapě je uveden přehled nejnavštěvovanějších chrámů v Bagan. Kliknutím se Vám zobrazí informace o jednotlivých chrámech. Mapa v plné velikosti (1,8 Mb).1. STARÝ BAGAN


Do tohoto okruhu směřujícího zhruba ve směru proti chodu hodinových ručiček jsou zahrnuty chrámy za starými hradbami města. Od Archeologického muzea nebo některých hotelů ve Starém Baganu můžete tato místa navštívit i pěšky, okruh je dlouhý asi 2 km.


Gawdawpalin Pahto


Gawdawpalin je jedním z největších a nejimpozantnějších chrámů v Baganu, základna má 65x52 metrů a dosahuje výšky 60 metrů. Chrám byl vybudován za vlády krále Narapatisithu a dokončen za krále Htilominlo a je považován za vrcholné dílo pozdního období. Název chrámu znamená "Plošina, které se vzdává pocta".

Pokračování ...


Mimalaung Kyaung


Schodiště vedoucí na plošinu tohoto malého, obdélníkového kláštera, postaveného v roce 1174 králem Narapatisithu, stráží dva činthejové (mytické bytosti, napůl lvi a napůl draci). Klášter leží asi 200 m jižně od chrámu Gawdawpalin na opačné straně silnice.

Pokračování ...


Pahtothamya


Chrám Pahtothamya (někdy nazývaný Thamya Pahto), ležící na prašné cestě 150m východně směrem k velkému chrámu Thatbyinnyu, byl postaven pravděpodobně za vlády krále Kyanzitthy na přelomu 12. Století, přestože se má obecně za to, že je jedním z pěti chrámů, které nechal postavit málo známý král Taunghthugyi (známý také pod jménem Sawrahan; 931-964).  Pokračování ...


Nathalung Kyaung


Tento chrám, stojící mezi chrámy Pahtothamya a Thatbyinnyu, je jediným zachovalým hinduistickým chrámem v Baganu. Zvenčí je stále viditelné poškození způsobené zemětřesením v roce 1975, dochovala se pouze hlavní síň a nástavba. Podle nápisu byl chrám postaven na počátku 11. století.

Pokračování ...


Thatbyinnyu Pahto


Chrám, jehož název znamená "vševědoucnost", stojí asi 150m východní od chrámu Nathlaung a 200 m jižně od Shwegugyi, a s výškou 63 m to je nejvyšším v Baganu. Konstrukce vychází ze dvou bílých krychlovitých podlaží, z nichž na každém jsou tři zmenšující se terasy lemované věžičkami, celou stavbu završuje sikhara se zlatou věžičkou. Pokračování ...


Shwegugyi


Toto malé, ale elegantní pahto 200 m severně od chrámu Thatbyinnyu které nechal postavit Alaungsithu v roce 1131, je příkladem chrámu středního období a je přechodem architektonického stylu od tmavých a arkádových chodeb ke vzdušnému a světlému interiéru. Název chrámu znamená "Velká zlatá jeskyně".

Pokračování ...


Pitaka Taik


Král Anawrahta nechal po dobytí Thatonu odvézt na 30 slonech ukořistěné buddhistické spisy, pro které v roce 1058 postavil tuto knihovnu (leží severovýchodně od chrámu Shwegugyi). Budova je postavena v jednoduchém stylu jeskynního chrámu gu raného období, který byl velmi vhodný k uložení spisů na palmových listech.

Pokračování ...


Tharaba Gate


Bývalý východní vchod do města stojí 100 m východně od místa původního paláce. Brána Tharaba (známá také jako brána Sarabha) je stále působivá a je jedinou zachovalou branou v původních hradbách z 9. století, které jsou v tomto místě ve velmi dobrém stavu. Na bráně je stále vidět část původní štuky.

Pokračování ...


Mahabodhi Paya


Tento chrám, stojící na severním okraji hlavní silnice 350 m západně od brány, je jiný než ostatní baganské chrámy a jeho vzorem byl slavný chrám Mahabodhi v Bódhgaji v Indii, který byl postaven na místě, kde Buddha dosáhl osvícení. Byl postaven za vlády krále Nanraungmya v roce 1215 a jeho věž je bohaté pokryta výklenky se soškami sedícího Buddhy. Pokračování ...


Bupaya


Tato válcovitá stupa ve stylu Pyu, stojící přímo nad řekou Ayeyarwady, asi 200 m východně od stúpy Mahabodhi Paya na odbočce silnice z Nyaung U, je v Baganu ze všech nejstarší. Podle místních pochází ze 3. století, ale pravděpodobně byla postavena zhruba ve stejnou dobu jako městské hradby, tedy kolem roku 850.

Pokračování ...


Bagan - chrámy 2 - pokračování

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bagan - info o oblasti

Mandalay Region - info o oblasti

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů