Thajsko, Krabi - Ko Lanta


Obecná charakteristika


Ko Lanta Yai je jeden z posledních nedotčených přírodních rájů v Andamanském moři, kam se z tradičních někdy hekticky přeplněných letovisek v oblasti (Krabi, Phuket, Phi Phi) vydávají milovníci skutečně autentického prostředí života prostých rybářů a jejich pohostinnosti. Vliv nedaleké Malajsie je patrný i na převažující muslimské populaci ostrova - žije zde asi 10 000 obyvatel. Donedávna byl zcela mimo pozornosti turistického průmyslu, dnes tu najdete více než 100 hotelů a resotů.

Ostrov měří na délku asi 30 km a na šířku asi 6 km. Zatímco vnitrozemí ostrova tvoří plantáže kaučukových stromů, které pokrývají i úbočí páteřního horského hřebenu, západní pobřeží lemují překrásné nedotčené pláže dostupné jedinou silnicí. Dá se zde sice pronajmout taxi, ale v podstatě jediným způsobem jak prozkoumat krásy ostrova je pronajatý motocykl. Mimo milovníků klidu sem míří z celeho světa zejména potápěči.


Národní park Mu Ko Lanta


Mořský národní park se skládá celkem ze 70 ostrovů a ostrůvků. Hlavním ostrovem parku je Ko Lanta Yai ("Ko Lanta Velká" - cizinci obecně používají jen zkrácený název Ko Lanta), kde je jak kancelář národního parku, tak okresní úřady. Druhý největší je Ko Lanta Noi ("Ko Lanta Malá"), který leží mezi pevninou a od Lanta Yai ho odděluje jen úzký průliv. Lanta Noi nemá žádné pláže ani hotely. Okolo najdete mnoho malých korálových ostrůvků jako Ko Ha, Ko Rok a Ko Hai. Ko Lanta Yai je také domovem "Chao Le", neboli mořských cikánů. Stále si udržují starý způsob života a mají své vlastní tradice.


PLÁŽE


Klong Dao Beach


3 km dlouhá pláž na severovýchodě ostrova je nejznámější a nejoblíbenější na ostrově. Je široká, pozvolná, písčitá a lemovaná pásmem kokosových palem. Byla prvním místem kam se vydal turistický průmysl. Vedle pestré škály hotelů jsou k dispozici i malé resorty. V jejím okolí je i největší zázemí s restauracemi, obchody a službami.


Long Beach (Had Phra Ae)


4 km dlouhá pláž v severovýchodní části ostrova. Za skalnatým mysem v podstatě navazuje Klong Dao Beach a je také o trochu strmější. Je druhou nejoblíbenější na ostrově. Hotely jsou tu poměrně daleko od sebe a na pláži budete osamělí. Zázemí restaurací a obchodů v okolí je již mnohem řidší.


Klong Nin Beach


Dlouhá pláž v jihozápadní části ostrova. Je již poměrně vzdálená od centra na severu, lemovaná ze severu dramatickými skalisky. Sem se uchylují nezávislí cestovatelé a milovníci samoty.

Na ostrově je celkem 9 pláží. Další jsou již hodně osamocené.


Cesta na Ko Lanta


Pouze v hlavní sezoně (říjen-duben) funguje lodní spojení z Krabi a Ao Nang na Ko Lanta Yai. Cesta trvá asi 2 hodiny. Lodí se dá jet také z Phuketu (asi 3,5 hodiny) se zastávkou na Ko Phi Phi. Po celý rok je standartní způsob dopravy let z Bangkoku do Krabi a pak minibusem na Ko Lanta - po cestě se 2x nalodí na ferry boat, cesta trvá asi 2 hodiny.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


K turisticky oblíbeným místům ostrova Ko Lanta Yai patří jeskyně Khao Mai Kaew nebo zahrada orchidejí. Hlavním městem ostrova Ko Lanta Yai je Lanta Old Town, originální thajská rybářská obec, přístav Sala Dan a obchodní centrum.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Ko Lanta - přehled doporučených hotelů

Krabi

Ko Phi Phi

Had Noppharat Thara - Mu Ko Phi Phi NP - info o Národním parku (A)

Khao Phanom Benja NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Lanta NP - info o Národním parku (A)

Thanboke Khoranee NP - info o Národním parku (A)