Barma (Myanmar) - Inwa (Ava)


Historie Innwa (Ava)


Název města Inwa zněl v jazyce pálí Rat-Hiapura, což znamená "Město klenotů". V barmštiné má tento název podobu Tadanabon. Inwa, "Ústí jezera", byla barmským hlavním městem s několika přestávkami od roku 1364 do roku 1841, kdy bylo sídlo přesunuto do Amarapury.

Před rokem 1364 byl hlavním městem barmského království Sagaing, ale po obsazení města Šany bylo hlavní město přemístěno do Inwy. Králové Inwy se snažili obnovit nadvládu Barmánců, která od pádu Baganu upadala. Přestože vliv Inwy brzy zasahoval až k městu Pyay, byli monští vládci Baga silnými protivníky Barmánců.

V roce 1555 Inwa podrobila Taungoo a v roce 1752 monskou říši. O několik let později Alaungpaya Mony porazil definitivně a po krátkém období, kdy bylo hlavním městem Shwebo na severu, se Inwa opět stala středem říše.

Když Britové po druhé anglo-barmské válce obsadili jižní Myanmu, byla většina území severní Myanmy známa jako Království Ava. Město bylo definitivně opuštěno v roce 1841 a hlavním městem se stala Amarapura.


Starobylé město Inwa oddělené od silnic řekami a kanály, bylo hlavním městem barmského království po téměř 400 let, déle než jakékoli jiné město. Jedinou možností dopravy k osamoceným pamětihodnostem je koňský povoz s předplaceným systémem jízdného. Na místě bývalého Královského paláce dnes venkované obdělávají půdu, další loví ryby v rybníčcích poblíž pobořených stúp.

Inwa, v okolním světě známá do poměrné nedávné doby jako Ava, je dostupná přívozem z přístaviště nedaleko Avského mostu (Ava Bridge), několik kilometrů jihozápadně od Amarapury. Inwa byla postavena na umělém ostrově vytvořeném propojením řek Myitnge a Ayeyarwady kanálem Myittha (Myittha Chaung) na jeho jižní straně.


Maha Aung Mye Bon Zan Monastery (Me Nu Oak Kyaung)


Tento zděný klášter, známý také jako Ok Kyaung nebo Me Nu Ok Kyaung, nechala v roce 1822 postavit Meh Nu, hlavní královna krále Bagyidawa, pro vrchního královského opata jménem U Bok (Nyaunggan sayadaw). Kláštery bývaly obvykle stavěny ze dřeva a podléhaly tedy vlivům prostředí nebo padly za oběť ohni, tomuto zajistila zděná konstrukce dlouhou životnost. Pokračování ...


Bargaya Monastery (Bagaya Kyaung)


Jméno Bargaya je Monské slovo a doslovně znamená Khayebin Kyaung. Klášter byl postavil na jihozápadě Inwa paláce v roce 1593. Současná podoba je z roku 1834, kdy byl po rozsáhlém požáru kompletně postaven z týku na 267 týkových sloupech, z nichž největší jsou dlouhé 18 m s obvodem 2,7 metru.

Pokračování ...


Nan Myint (Nanmyin) strážní věž


Z paláce, který nechal postavit v roce 1822 král Bagyidaw, se zachovala pouze tato 27 m vysoká zděná strážní věž. Její horní část byla poškozena při zemětřesení v roce 1838 a zbývající část stavby se povážlivě naklonila a vysloužila si tak přezdívku "šikmá věž v Inwě"; náklon je zřetelný při výstupu na věž.

Pokračování ...


Inwa Bridge


V roce 1934 postavili Britové Avský most (známý také jako Inwský a Sagaingský most, neboť vede do Sagaingu) se 16 oblouky, který je viditelný z věže i z přívozu. Byl jediným mostem přes řeku Ayeyarwady až do roku 1998, kdy byl v Pyay postaven most navržený Číňany. Několik desítek metrů severně od Avského mostu stojí dnes nový most, který byl dokončen v roce 2006. Pokračování ...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Mandalay Region - info o oblasti

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů