Barma (Myanmar) - Amarapura


Historie Amarapura


Amarapura - předposlední hlavní město Myanmy, je v současnosti moderním městem ležícím 11 km jižné od Mandalaje a turistům je znánu především díky mostu pro pěší postave ném v roce 1849 z 1060 týkových sloupů. Město je pěkně umístěno na břehu jezeri Taungthaman a je zde co k vidění, i kdyl většina pamětihodností leží osamoceni a někdy není snadné je najít. Pokud nemáte vlastního řidiče, naplánujte si na prohlídku dostatek času a sil.

Název Amarapura znamená "Město nesmrtelnosti", avšak jeho éra jako hlavního města trvala pouze málo přes 50 let. Město založil v roce 1783 Bodawpaya jako nové hlavní město a v roce 1857 se Mindon Min rozhodl přesunout hlavní město do Mandalaje, jejíž stavba byla dokončena v roce 1860.

Na místě původního paláce v Amarapuřc se nezachovalo téměř nic. Městské hradby byly strženy a většina dřevěných budov paláců byla rozebrána a odvezena na stavbu nového paláce v Mandalaji.


U Bein Bridge


Největším lákadlem Amarapury a pravděpodobné jedním z nejfotogeničtějších míst v Myanmě je tento pozoruhodný, 1,2 km dlouhý, týkový most pro pěší vedoucí přes mělké jezero Taungthaman, pojmenované po lidožravém obrovi, který sem údajně přišel hledat Buddhu. Nejdelší týkový most světa je i po 150 letech stále funkční a plný života.

Pokračování ...


Kyauktawgyi Paya


Na druhé straně U Beinova mostu, odkud je pěkný výhled na stúpu Pahtodawgyi a na jezero, leží ves Taungthaman a asi 200 m dál od mostu najdete stúpu Kyauktawgyi Paya. Nechal ji v roce 1847 postavit král Pagan Min prý podle vzoru větší stúpy Ananda Pahto v Baganu, ale její pětistupňová střecha spíš připomíná tibetský nebo nepálský chrám. Pokračování ...


Pahtodawgyi Paya


Tuto dobře zachovanou stúpu ležící asi 2 km severně od mostu za bývalými hrad bami města nechal v roce 1820 postavit král Bagyidaw. Na spodní terase jsou osazené mramorové desky s vyobrazením džátak, příběhů z předchozích životů Buddhy. Z horní terasy jsou pěkné výhledy na okolní krajinu. Na kamenné stéle v areálu chrámu je podrobně zapsána historie stavby tohoto monumentu. Pokračování ...


Mahagandayon Monastery


Tento klášter patří k největším v Barmě a je jedním z nejvýznamějších center buddhistického vzdělávání. Najdete ho v blízkosti U Bein Bridge. Je více než 150 let starý a pochází z doby kdy byla Amarapura hlavním městem. V klášteru žije více než 1 000 mnichů a noviců.

Pokračování ...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Mandalay Region - info o oblasti

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů