Barma, Bagan - Sulamani Pahto


Sulamani Pahto


Lokace: východně od Bagan
Oblast: Minnanthu
Postaven za krále: Narapatisithu
Datum postavení: 1183


Asi 1 km východně od Dhammayangyi stojí tento mohutný chrám, jeden z nejatraktivnějších v Baganu, kolem kterého je zelený porost a také mnoho prodejců. Chrám byl postaven kolem roku 1181 králem Narapatisithu a je dobrým příkladem pozdního propracovaného stylu s lepším vnitřním osvětlením. Název chrámu znamená "Korunovační klenot". Spojením horizontálního půdorysu raného období s vertikálními liniemi středního období bylo dosaženo pyramidového efektu stavby. Zdivo celého chrámu je považováno za nejkvalitnější ze všech baganských chrámů. Pozlacená sikhara je nově postavená, původní byla zničena při zemětřesení v roce 1975. V rozích každé terasy stojí malé stúpy a celý komplex ohraničuje vysoká zeď s propracovanými branami ve čtyřech hlavních světových stra nách. Vnitřní stranu zdi kdysi lemovalo 100 klášterních cel, což byl mezi baganskými kláštery ojedinělý prvek.
Propracovaná štuková výzdoba na římsách, frontonech a pilastrech je jednou z nejlepších baganských dekorativních prací a je ve velmi dobrém stavu. Na základně a na terasách zůstaly zachovány glazované destičky. V přízemí jsou Buddhovy sochy otočené čelem do čtyř světových stran. Socha u hlavního východního vchodu je umístěna ve výklenku ve zdi. Vnitřní chodba vedoucí kolem základny je vyzdobena rozměrnými freskami z období dynastie Konbaung a jsou zde vidět stopy starších fresek. Schodiště vedoucí do horních podlaží je zamčeno.
V areálu obehnaném zdí na sever od chrámu jsou pozůstatky kláštera Sulamani Kyaung. Vodní nádrž v areálu je považována za jedinou původní baganskou nádrž, která je místními obyvateli stále využívána.


FotogalerieSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bagan - chrámy - přehled chrámů a výběr z mapy

Bagan - info o oblasti

Mandalay Region - info o oblasti

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů