Barma, Bagan - Shwezigon Paya


Shwezigon Paya


Lokace: severozápadně od Kyanzittha Uminu řeky Ayeyarwaddy
Oblast: Nyaung U a Wetkyi-In
Postaven za krále: Anawrahta
Datum postavení: 1076


Stavbu tohoto krásného chrámu na západním okraji Nyaung U, zahájil král Anawrahta, ale stúpa byla dokončena až za vlády krále Kyanzitthy, který si údajně nechal nedaleko postavit palác. Stúpa Shwezigon byla postavena jako svatyně pro uložení jedné ze čtyř replik Buddhova zubu z Kandy na Srí Lance a jako hraniční stúpa na severním okraji města. Další tři repliky zubu byly uloženy v menší stúpě Lawkananda na jihu; ve stúpě Tan Kyi na západním břehu řeky Ayeyarwady a ve stúpě Tuyan Taung na vrcholu kopce vzdáleného 32 km na východě.
Elegantní zvonovitý tvar stúpy se stal prototypem prakticky pro všechny později stavěné stúpy v Myanmě. Zlacené zedi, za soumraku působivé nasvícené, stojí na třech vzestupných terasách. Smaltované desky na panelech kolem základny zedi vyobrazují scény z džátak. Na hlavních světových stranách, směrem ke schodištím na terasy, stojí čtyři svatyně, ve kterých jsou uloženy 4 metry vysoké, bronzové sochy stojícího Buddhy. Tyto sochy v guptovském stylu byly odlity v roce 1102 a jsou největšími zachovalými bronzovými sochami Buddhy v Baganu. Levá ruka obou soch vyobrazuje mudru vitarka (výklad), zatímco pravá ruka s dlaní otočenou dopředu je v posunku abhaja, který symbolizuje nebojácnost.
Před východním schodištěm je v dlažbě kamenná deska s 10 centimetrovou prohlubní, která po naplnění vodou umožňovala dřívějším barmským králům sledovat odraz hti bez toho, aby museli zaklánět hlavu (při čemž by mohli přijít o korunu). Za několik kyatů je možné si pozlacené hti prohlédnou dalekohledem, který je zde za tímto účelem nainstalován.
Zedi obklopuje několik odpočinkových síní (zayat) a svatyní, některé z nich jsou staré a jiné moderní, žádná však není původní.
Shwezigon je nejen jednou z nejstarších stúp v Baganu, je také místem, kde bylo barmskými králi poprvé oficiálně uznáno 37 natů z období před příchodem buddhismu do země. V jihovýchodní části areálu je ve žlutém přístřešku s anglickým nápisem "37 Nats" umístěno 37 soch natů. Na jednom konci řady stojí původní kamenná socha Thagyamina, krále natů, vycházejícího přímo z hinduistického boha Indry. Je to nejstarší známá samostatná socha Thagyamina v Myanmě.


FotogalerieSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bagan - chrámy - přehled chrámů a výběr z mapy

Bagan - info o oblasti

Mandalay Region - info o oblasti

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů