Barma, Bagan - Nandamannya Pahto


Nandamannya Pahto


Lokace: Jižní planina
Oblast: Minnanthu
Postaven za krále: Kyaswa
Datum postavení: 1248


Tento malý chrám o jedné místnosti pochází z poloviny 13. století a uvnitř jsou velmi zajímavé fresky a poškozená socha sedícího Buddhy. Chrám stojí asi 200 m severně od chrámu Thambula na prašné cestě po pravé straně; ukazuje k němu směrovka.
Nandamannya je proslulý nástěnnou malbou vyobrazující "Márovo pokušení", při kterém se svůdné mladé ženy marně pokouší vyrušit Buddhu z meditace, která vedla k jeho osvícení. Neoděná přirozenost vyobrazených žen šokovala francouzského epigrafistu Charlese Duroiselleho natolik, že v roce 1916 o malbách napsal, že jsou "tak vulgárně erotické a nechutné, že je nelze ani reprodukovat či popsat". Časy se mění, neoděné ženy jsou dobře vidět zejména na zadní levé stěně. V roce 2005 věnoval zahraniční turista finanční prostředky na zakrytí maleb skleněnými tabulemi. Podobnost maleb s výzdobou v chrámu Payathonzu vedla některé historiky umění k názoru, že je vytvořil stejný malíř.
Přímo za chrámem stojí aktivní podzemní klášter Kyat Kan Kyaung pocházející z 11. století. Rohože na podlahách v podzemních tunelech jsou používány pro meditace. Před několika lety zde při meditaci zemřel starý mnich a ostatní jej v meditační poloze nechali několik dní, neboť měli dojem, že stále medituje.


FotogalerieSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bagan - chrámy - přehled chrámů a výběr z mapy

Bagan - info o oblasti

Mandalay Region - info o oblasti

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů