Thajsko, Surat Thani - Ko Samui


Obecná charakteristika


Ko Samui je třetí největší thajský ostrov (229 km2). Jeho délka i šířka je přibližně 25 km. Na ostrově žije více než 50 000 stálých obyvatel. Je to jeden z nejkrásnějších ostrovů v Thajsku a také jeden z nejoblíbenějších cílů turistů přijíždějících do země. Je velmi snadno dostupný díky mezinárodnímu letišti a řadě lodních linek.

 

Dříve bývalo rozhodujícím příjmem místních obyvatel pěstování kokosu. Od 80. let začal být světově známý a díky svým romantickým zákoutím byl právem nazýván ostrovem lásky. Kilometry dlouhé bílé pláže lemované palmami, průzračně čistá mořská voda a exotická tropická příroda je ideální k relaxaci a odpočinku. Na začátku 21.století se stává místem bouřlivého rozvoje masové turistiky a dnes zde najdeme přibližně 300 hotelů a resortů a dokonalou infrastrukturu včetně řady velkých obchodních domů.


Na Ko Samui až po Novém roce nebo v létě!


Hlavní pobytová sezóna je ve většině destinací v Thajsku od 1. listopadu do 31.března. Pozor! Na východním pobřeží - Ko Samui, Ko Tao a Ko Phangan je to jinak. Zde jsou dvě období suchého počasí: červenec-srpen a leden-duben. Zcela opomíjený je v Čechách prázdinový pobyt v této oblasti. Dají se na něj sehnat extrémně levné letenky a není tu tolik turistů jako v hlavní sezóně v zimě. Více o počasí.


PLÁŽE


Chaweng Beach


Je nejslavnější pláž na ostrově. Je dlouhá 7 km a najdete ji na severovýchodním pobřeží. Pláž je široká, bílá a moře velmi mělké. V nejsevernější části už přechází ve skaliska táhnoucí se až k nedalekému ostrůvku. Podél celé pláže je natěsnáno největší množství hotelů a resortů všech cenových kategorií. V hlavní sezoně je tu samozřejmě plno. Hned za pásem hotelů je obrovské množství obchodů, restaurací a příležitostí k zábavě. Je to místo krásné, ale poměrně rušné.


Lamai Beach


Druhá nejhezčí a nejpopulárnější pláž se nachází na jihovýchodním pobřeží. Je zatím pravým opakem Chawengu. Je mnohem klidnější a více romantická. Rostou tu nové hotely, ale ne v takové koncentraci. V pěší vzálenosti (cca 1 km) je malé středisko s obchody, restauracemi a příležitostmi k nočnímu životu.


Ko Samui - Lamai Beach

Posted by THAJSKO online on 11. říjen 2015


Bophut Beach


2 km dlouhá pláž v severní části ostrova, vlevo od chrámu Big Buddha, těsně u letiště. Je to místo původní rybářské vesnice se spoustou tradičních domů a vyhlášených lokálních restaurací. V poslední době tu vyrostla řada nových hotelů, které jsou levnější než na předchozích plážích. Kvalita zdejší pláže a čistota vody se s nimi ovšem nedá vůbec srovnat a v některých měsících bývá velmi problematická.


Mae Nam Beach


7 km dlouhá pláž v severovýchodním cípu ostrova. Dříve téměř pustá oblast pobřeží lemovaného kokosovými palmami. Nyní přilákala investory a najdeme tu řadu hotelů a spoustu ubytování levných kategorií pro nezávislé cestovatele. Pláž je čistá, ale moře tu bývá často zkalené. Za nákupy a zábavou odtud nemůžete pěšky. Ideální je pronajatý motocykl.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Z řady fakultativních výletů doporučujeme zejména: okružní jiízdu kolem ostrova, vodopád Namuang, chrám Wat Khunaram, rybářské městečko Nathon se sochou Velkého Buddhy, motýlí farmu, pozoruhodné "sexuální" skalní útvary Hin Ta a Hin Yai, zápasy vodních bůvolů, výlet na některý z okolních ostrovů (zejména Ko Pha Ngan, proslavený úplňkovou párty) nebo do mořského národního parku Ang Thong. Večer můžete posedět v některé z mnoha restaurací a ochutnat speciality z mořských plodů nebo tradiční asijskou kuchyni.


Big Buddha


Chrám velkého Buddhy (Wat Phra Yai) je pohlednicovým symbolem ostrova. Postaven byl v roce 1972 na výběžku severní části ostrova u rybářské vesnice Bophut. Jeho dominantou je obrovitá 15 metrů vysoká socha sedícího Buddhy na vysoké rozlehlé terase, ze které je krásný výhled po okolí..


Wat Plai Leam


Je chrámový komplex nedaleko od Big Buddha. Je nový, stavět se začal v roce 1984. Je to pro cizince unikátní směsice tradičního buddhismu a čínských prvků. Mezi řadou staveb na umělých ostrůvcích rozsáhlé vodní plochy dominují dvě: Guanyin - osmnáctiruká ruká bohyně slitování; druhou dominantou je stejně obrovitý sedící čínský usměvavý Buddha.


Hin Ta a Hin Yai


Na jižním konci pláže Lamai jsou téměř povinnou zastávkou všech výletů falické kamenné útvary Hin-Ta a Hin-Yai, přezdívané dědeček a babička. Podle legendy zde kdysi dávno moře vyplavilo těla dvou starých rodičů, kteří se na lodi vypravili pro ženicha své dcery a překvapila je prudká bouře.


Vodopád Namuang


Jsou vlastně vodopády dva očíslované 1 a 2. U toho prvního vyrostl obrovský zábavní park se sloní, hadí a opičí show a možností se na slonech také projet - třeba až k úpatí vodopádu. V něm se můžete také vykoupat v chladivé vodě. Výstup k vodopádu č.2 je trochu náročnější.


Wat Kunaram, mumifikovaný mnich


Chrám na cestě z Lamai do Naton ukrývá pro Evropana trochu morbidní atrakci - ve skleněné vitríně sedící mumii místního uznávaného mnicha, který zemřel v roce 1973 ve věku 79 let. Legenda praví, že přesně předpověděl den své smrti a jeho tělo se po ní odmítlo rozkládat, což je považováno za zázrak a mumie je vysoce uctívaná.


Mořský národní park Ang Thong


o rozloze 250 km2, z nichž pětinu tvoří pevnina, leží 30 km západně od Samui a tvoří ho 42 ostrůvků. Některé z nich mají poněkud bizarní jména jako Ko Wua Talap, tedy "Ostrov spící krávy" nebo Ko Prayat, "Ekonomický ostrov".
Zatímco větší z nich pokrývá prales, kde můžete objevit i vzácnou bílou orchidej, jiné nejsou ničím jiným než vápencovým útesem dosahujícím výšky až 369 m. Na ostrově Ko Wu Talap, kde má svoje sídlo správa parku, můžete vystoupit na vyhlídku a obdivovat také tamní bílou pláž. Uprostřed ostrova Ko Mao najdete smaragdové jezero Talay Nai, propojené podvodním tunelem s mořem. Do parku pořádají výlety cestovní kanceláře na Ko Samui.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Ko Samui - přehled doporučených hotelů

Surat Thani

Ko Phangan

Ko Tao

Kang Krung NP - info o Národním parku (A)

Khao Ang Thong NP - info o Národním parku (A)

Khao Sok NP - info o Národním parku (A)

Klong Phanom NP - info o Národním parku (A)

Thansadet Koh Pangan NP - info o Národním parku (A)

Tai Rom Yen NP - info o Národním parku (A)