Barma (Myanmar) - Peníze


Kyat (čti: "džat")


Měnou je 1 kyat (MMK) = 100 pya. Od dubna 2012 zavedla barmská vláda plovoucí kurz měny a zrušila tak absurdní rozdíl mezi kurzem oficiálním a na černém trhu.

Kurz je zhruba 820,- MMK/USD. Aktuální kurz USD

V oběhu je řada bankovek v nominální hodnotě 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 a 5000 kyat. Bankovky bývají často ve velmi špatném stavu.

Mince se běžně nepoužívají.


Placení


Na tržnicích, obchodech, restauracích a za běžné služby se platí místní měnou kyat. Vstupy do památek bývají často uvedené v USD a také se v nich platí. Některé místní cestovní kanceláře, guesthousy a hotely upřednostňují platby v USD. Taktéž některé dopravní společnosti vyžadují platbu v USD.


Směna - jen nové dolary!


Je třeba vybavit se na celou dobu pobytu dostatečnou zásobou USD v hotovosti v malých bankovkách. POZOR - přijímají se pouze bankovky v absolutně dokonalém stavu (nesmí být zmuchlané, opotřebované, překládané a jinak poškozené).

Směna je možná v bankách, směnárnách, cestovních kancelářích nebo u pouličních směnárníků (pozor u nich na podvody!).

Ostatní měny jako EURO a pod. lze vyměnit jen ve velkých bankách. Jejich používání nedoporučujeme.


Kreditní karty, cestovní šeky - ne!


Používání kreditních karet a cestovních šeků je problematické. Některé lepší hotely přijímají vyjímečně kreditní karty s vysokou přirážkou.

 

Bankomaty v podstatě neexistují!


Divoká historie barmské měny


Barmská měna má za sebou řadu eskapád a neuvěřitelných událostí. Dříve byly běžně vydávány bankovky v málo vídaných hodnotách 15, 25, 35, 45, 75 a 90 kyat. Zálibu v nich měl zejména paranoidní diktátor Ne Win.

Několikrát proběhla také demonetarizace (1964, 1972, 1987) - kdy byly znehodnoceny některé emise bankovek nebo zcela všechny...


Barmské bankovkySOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Barmské bankovky - ve velkém rozlišení

Zájezdy Barma

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů