Barma (Myanmar) - Pindaya


Pindaya


Silnice vedoucí na sever z Aungbanu do Pindayi vede bukolickou krajinou plnou pastvin - prostě dokonalá středo-americká nebo evropská přírodní scenérie. Po cestě budete míjet skupinky místních lidí ve slamácích se širokými krempami, shrbených nad rýžovými a bramborovými políčky, projedete vesničkami Pa-O a Danu kmenů Pwehla a Ji-Chanzi. Největšími lákadly tohoto městečka jsou vápencové jeskyně plné sošek Buddhy, malebné jezero Boutalake a jeden z nejzajímavějších trhů v regionu, kde se prodává vše od palačinek až po podivné ryby a vařené hady.

Panadaya je centrem barmsky hovořících příslušníků etnika Taung-yo. Symbolem města je pavouk - pin-gu. Podle legendy sedm princezen koupajících se v jezeře hledalo v jeskyních útočiště před bouří a tam je uvěznil obří pavouk. Naštěstí pro ně princ, který se nedaleko procházel, vyslyšel jejich volání o pomoc, zabil pavouka a osvobodil je z jeskyně.

Místní řemeslná výroba se zaměřuje na ghanský papír a slunečníky vyráběné z kůry moruší. Jsou zde dvě dílny vyrábějící papír a slunečníky, jen pár minut od vchodu do jeskyně.


Jeskyně Pindaya


Zvláštní a trochu kýčovitou směsicí umělého a přírodního, komerce a svatostánku jsou jeskyně Pinday ve vápencovém hřebeni s výhledem na jezero. Již zdaleka na ně upozorňují chrámovité stavby pokrývající rampu, která stoupá až ke vchodu. Uvnitř budete doslova převálcováni zpodobeními Buddhy, kterých je zde na 8000! Jsou vyrobené z alabastru, týku, mramoru, cihel, lakovaného dřeva i cementu a po staletí zde byly ukládány tak, aby v labyrintu jeskyně vytvořily moře klidných tváří. Malé destičky pod většinou sošek hlásají jméno a národnost dárce.

Do některých menších výklenků se dostanete jenom po čtyřech a budete zde potkávat lidi oddávající se meditaci. I když je velká část labyrintu osvětlena elektricky, dejte si pozor na kluzký podklad. V jednom rohu jeskyně jsou tři "dýchající" buddhové - sedící sochy, které jsou neustále vlhké vzhledem ke kondenzaci ve vlhké jeskyni.

Od jezera je to k útesu s jeskyněmi pěšky dosti dlouhá procházka. Pokud si pronajmete džíp nebo auto z Kalawu či Taung-gyi, ujistěte se, že vás doveze až ke skále. Z města k úpatí hory můžete jet i drožkou. Ke vchodu jeskyně pak musíte vystoupat po zhruba 200 schodech a nebo použít nový výtah. Od chrámového komplexu postaveného před hřebenem je výhled na jezero Boutalake a rozvaliny Shwe Oo Min Paya, tvořené hrstkou nízkých stúp hned pod hřebenem...


FotogalerieSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Shan State - info o oblasti

Zájezdy Barma

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů