Barma (Myanmar) - Sagaing


Historie Sagaing


Město, pojmenované podle stromů lemujících řeku, se stalo hlavním městem nezávislého Šanského království kolem roku 1315, kdy po pádu Baganu ovládl střední Myanmu chaos. Období slávy města bylo krátké, král Thado Minbya, vnuk zakladatele, přesunul v roce 1364 hlavní město do Inwy. Sagaing byl opět hlavním městem po čtyři roky od roku 1760 do 1764, ale jeho historický význam byl poměrně malý.


Sagaing Hill


V tomto příjemném místě je 500 stúp, ještě více klášterů a žije zde asi 6000 mnichů a 1400 jeptišek a je to vyhlášené meditační místo a centrum buddhistické výuky s významnou buddhistickou universitou.

 

Rozlehlá síť stinných chodníčků vedoucích po svazích kopců posetých stúpami nabízí neuvěřitelné výhledy.

 

Dnes je zde kromě mnoha jiných významných míst také velká klášterní nemocnice. Za úplňku měsíce Tazaungmon (říjen/listopad) se do Sagaingu sjíždějí věřící z Mandalaje a z okolí, aby mnichům věnovali roucha.


U Min Thonze


Doslova znamená 30 jeskyní. Jméno pochází od třiceti jeskyní vysekaných do skály. Pro návštěvníky je víceméně přístupna jedna veliká tvořící dlouhý oblouk. Její zdi jsou zcela pokryty zrcadlovou mozaikou. Při vnitřní stěně uvidíte 45 podobných soch sedícího Buddhy. Místo je vyhlášené meditační centrum.

Pokračování ...


Soon Oo Pon Nya Shin Paya


Je zřejmě nejdůležitější ze všech pagod na Sagaing Hill a najdete ji na jejím vrcholu, kterému se také říká žabí kopec - podle tvaru kopce připomínající sedící žábu. Pochází z roku 1312. V hlavní kapli je k vidění řada nástěnných maleb z předchozích Buddhových životů a po obou stranách hlavního Buddhy také velmi nevšední obrovské bronzové pokladničky. Pokračování ...


Kaunghmudaw Paya


Nejznámější stupou v Sagaingu je Kaunghmudaw Paya ležící 10 km západně směrem do Monywy. Její mohutná dříve bílá (nedávno nově pozlacená) kopule se zvedá do výšky 46 m a byla postavena podle stúpy Mahaceti ("Velká stúpa") na Srí Lance. Stúpa je známá také pod pálijským názvem Rajamanicula a byla postavena v roce 1636. Pokračování ...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Sagaing Region - info o oblasti

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů