Barma (Myanmar) - Mingun


Mingun


Přibližně 11 km severně od Mandalaje leží Mingun, viditelný také z Mandalajské hory. Je to zajímavé místo a cesta lodí sem je velmi příjemná a trvá asi 1 hodinu. Mingunské pamětihodnosti jsou rozloženy podél řeky na opačném břehu, než leží Mandalaj. Nejslavnější je částečně dokončená stúpa Mingun Paya a pokud by v průběhu její výstavby král Bodawpaya nezemřel, mohla být největší stúpou světa.

 

Zajímavá je i samotná vesnice, přestože někteří prodejci jsou neúnavní a trochu dotěrní.

Ulici lemují umělecké galerie, prodejny suvenýrů a stánky s jídlem.
Pokud budete unavení můžete se zpět do přístaviště dovézt na voze taženém býky.


Pondaw Paya


Tato skromná 5 metrová bílá stupa na jižním konci areálu, přímo severně od obvyklého kotviště lodí, byla modelem obří, nedokončené stúpy Mingun Paya, stojící 100 m severně.

Pokračování ...


Settawaya Paya


Nedaleko řeky těsně severně od stúpy Pondaw Paya stojí stúpa Settawya Paya - dutá, klenutá svatyně se symbolickým otiskem Buddhovy nohy. Otisk nechal do Mingunu převézt král Bodawpaya po dokončení schránky na uložení reliktu ve velkém chrámu (pahto). Settawya Paya byla postavena v roce 1811.

Pokračování ...


Mingun Paya


Obří Mingun Paya je ve skutečnosti pouze prasklou základnou plánované stúpy, která měla podle záměru krále Bodawpayi dosáhnout výšky 150m, tedy trojnásobku současné velikosti. Stavba započala v roce 1790 a pracovalo zde mnoho tisíc otroků a válečných zajatců. Bodawpaya na stavbu často dohlížel ze své rezidence postavené na ostrůvku nedaleko břehu. Pokračování ...


Mingun Bell


Král Bodawpaya nechal pro obří stúpu v roce 1808 odlít gigantický bronzový zvon. Zvon váží 55 555 vissů (90 tun) a je největším neprasklým zvonem na světě; zvon v Moskvě je větší, ale prasklý.

Pokračování ...


Hsinbyume Paya


Stúpu známou také pod názvem Myatheindan nechal postavit král Bagyidaw na počest své hlavní manželky princezny Hsinbyume, která zemřela při porodu v roce 1816, o tři roky dříve, než na trůně vystřídal krále Bodawpayu.

Pokračování ...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Sagaing Region - info o oblasti

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů