Barma (Myanmar) - Kayin State


 

Počet obyvatel

1 600 000

Rozloha

30 383 km2

Hlavní město oblasti

Hpa An ( obyv.)

Vzdálenost od Yangon

km

Sousední státy a oblasti

Shan State, Thajsko, Mandalay Region, Bago Region, Kayah State, Mon State

Stát Kayin


Mnoho okresů ve státě Kayin a oblasti Tanintharyi (oba mají hranici s Thajskem) je pro zahraniční turisty cestující z Yangonu uzavřeno, ale situace se časem mění. Do státu Kayin, kde žije asi milion Kayinů, pravděpodobně zavítalo více zahraničních návštěvníků z Thajska, než z kteréhokoli jiného místa. Do hraniční oblasti se odvážila také řada mezinárodních dobrovolníků pečujících o zájmy uprchlíků.

Od doby, kdy Myanma získala nezávislost na britské koruně v roce 1948, Kayinové neustále bojovali za autonomii. Hlavní povstalecká skupina - Karenská národní unie (KNU) - ovládá severní a východní části země, ačkoli nedávná vítězství yangonské armády způsobila, že KNU a její ozbrojená paže - Karenská národně osvobozenecká armáda (KNLA) - zůstala bez stálé centrály. Také rozkol mezi křesťanskou a buddhistickou frakcí oslabuje KNU, která se de facto stala centrem Demokratické barmské aliance (DAB). DAB spojuje desítky povstaleckých skupin bojujících za regionální autonomii. Centrála KNU byla rovněž sídlem Národní koaliční vlády Barmské unie (NCGUN), což byla "paralelní" vláda, kterou ustanovila skupina členů Národní ligy za demokracii (NLD), když získali křesla v parlamentu v roce 1990 v nešťastných květnových volbách. Ale vojenská klika jim nedovolila nastoupit do funkce. Velká část státu zůstává stále potenciálním bitevním polem, neboť pokračují sporadické bojové konflikty mezi barmskými vojenskými jednotkami a KNLA.


Hpa An (Hpa-na)


Hpa-na je malé, ale rušné obchodní centrum, které samo o sobě za výlet nestojí. Nicméně krásná cesta po řece z Mawlamyine do Hpa-an a několik odboček na jinak špatně dostupná místa je činí zajímavým. Kromě přístaviště, které je přeplněno nákladními auty a motocykly si městečko dodnes uchovalo něco z venkovské atmosféry. Farmáři sem přijíždějí v drožkách, k tržišti spěchají rikši přeplněné košíky a rohožemi na prodej. Městské obyvatelstvo se skládá z Monů, Bamarú a Muslimů. I když hlavním jazykem je barmština, mnoho lidí zde mluví i kayinsky. Mešity vypadají, jakoby byly centrem života ve městě, po ulicích je spousta čajoven a neustále pendlují dodávky do Thatonu či Kyaiktiya.

Do Hpa-an, hlavního města státu Kayin, se dostanete z Yangonu po silnici vedoucí po mostě přes řeku Thanlwin (západně od města) nebo trajektem z Mawlamyine. Další nový most přes řeku Gyaing u Zathabyinu východně od Mawlamyine propojuje Hpa-an s Mawlamyine po silnici. Cesta autem trvá asi hodinu.

Z Hpa-an do Myawadi (143 km na jihovýchod) vede rozjezděná nezpevněná cesta. Myawadi leží na západním břehu řeky Thaungyin (Thajci jí říkají Moei) naproti thajskému městu Mae Sot a je pod kontrolou vládních ozbrojených sil Tatmadaw. Velké množství kayinských uprchlíků před ozbrojenými konflikty mezi KNLA a Tatmadaw se utábořilo na thajské straně hranice v této oblasti.


Thamanyat Kyaung


Mezi Barmánci je Hpa-an proslulé buddhistickou vesnicí Thamanyat Kyaung, kde žil vysoce vážený mnich U Winaya, jehož pevná podpora demokratického vůdce Aung San Suu Kyi byla dobře známa po celé Myanmě. U Winaya ovšem již před několika lety zemřel. Klášter Thamanyat se nachází asi 40 km jihovýchodně od Hpa-an a každý den jezdí do tohoto frekventovaného náboženského centra nepřetržitý proud minibusů.


Mt. Zwegabin


111 km jižně od Hpa-an se tyčí vysoká posvátná hora Mt Zwegabin. Z vrcholu ve výšce 772 m se otvírá panoramatický výhled na okolní krajinu. Abyste se sem dostali, stačí chytit dodávku ve směru na Thamanya a vystoupit na křižovatce Zwegabin. Odtud je to 15 minut pěšky přes vesnici k úpatí hory na její západní svah. Cesta je lemována tisíci identickými soškami Buddhy vyrovnanými v řadách za sebou. Stezka nahoru není nijak zvlášť malebná. Jsou to stovky a stovky betonových schodů, ale na vrcholu je vaše úsilí dokonale odměněno. Přijedete-li do malého kláštera u vrcholu před polednem, dostane se vám pozornosti ve formě oběda zdarma - rýže, pomeranč a čaj a v 11 hod. můžete přihlížet krmení opic. Odlišní primáti mají odlišné menu. Je možné zde i přenocovat, což vám přinese další zážitek - fantastický západ slunce. Sestup po východním svahu hory trvá 45 minut a od úpatí jsou to další tři kilometry na hlavní silnici, kde si chytíte dodávku zpět do města. Situaci si zjednodušíte zaplacením vlastního transportu, tj. někoho, kdo vás doveze na západní stranu hory a na východní vás později vyzvedne.


Jeskyně


Na průzkum jeskyně Saddar si nezapomeňte vzít s sebou dobrou baterku. Průchod jeskyní trvá dobrých 10-15 minut a ven vystoupíte u jezera.

Tisíce miniaturních hliněných a kamenných buddhů pokrytých zlatem a bronzem lemuje stěny jeskyně Kawgun nedaleko stejnojmenné vesnice. A pokud byste ještě neměli dost, další sošky se nacházejí v jeskyni Yathaypyan, i když jich tu není tolik jako v Kawgunu...


Klášter Kyaukkanlatt


Po dlouhé lávce pro pěší dojdete ke klášteru Kyaukkanlatt postavenému uprostřed umělého jezera. Od něj je pěkný výhled na okolní krajinu, který občas naruší ptáci a motýli poletující kolem.

 

Pagoda na vrcholu skalního výhozu je tradičním symbolem celého města.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů