Barma (Myanmar) - Doprava


Let do Barmy


Vstup do Barmy přes mezinárodní letiště v Yangon je v podstatě jedinou doporučovanou variantou pro klasické turistické cesty.

Přímé lety z Evropy víceméně zatím neexistují. Vždy se jedná o let s přestupem - obvykle v Bangkoku. Cenově nejvýhodnější bývá koupit si zvlášť zpáteční letenku do Bangkoku a zvlášť letenku Bangkok-Yangon. Operuje tu řada leteckých společností s několika lety denně: Thai Airways, Bangkok Airways a nízkorozpočtová Air Asia.


Vstup do Barmy po zemi


Zatím je možno vstoupit po zemi do Barmy na dvou přechodech z Thajska: Mae Sot (Takchilek) a Ranong (Kawthoungem). Na obou přechodech je možno vstoupit do země pouze na 1 den - s tím, že musíte ponechat pas na hraničním přechodu na thajské straně! Pokud máte barmské vízum můžete vstoupit standartně na 28 dnů, ale z obou přechodů nelze cestovat do vnitrozemí po zemi! Musí se použít vnitrostátní let. Tato varianta se nehodí k žádným standartním turistickým cestám!!!


Vnitrostátní lety


Operují zde čtyři lokální letecké společnosti: Myanmar Airways, Air Mandalay, Yangon Airways, Air Bagan. Spojují hlavní turistické lokality. Rezervace letenek dopředu on line a jejich nákup prostřednictvím jejich stránek není zatím možný nebo je složitý. Čeká se na odstranění restrikcí EU. Předpokládá se pomalé zlepšení situace. Zatím doporučujeme jejich rezervaci a nákup buď na místě nebo prostřednictvím cestovní kanceláře - v exponovaných termínech s obrovským (několikaměsíčním) předstihem.


Vlak


V Barmě je relativně hustá železniční síť, ale její úroveň je extrémně nízká. Železniční svršek je ve špatném stavu, vlaky jsou staré, často přeplněné a velmi pomalé! V podstatě jediný obvykle využívaný spoj je Yangon - Mandalay. Vlaky mají pravidelně obrovité zpoždění. Proti údajům z jízdního řádu je třeba přidat obvykle polovinu až jednonásobek času navíc!


Autobus


Obecně platí, že autobus je vždy rychlejší než vlak. Stav silnic je ovšem velmi problematický. Při plánování tras počítejte s průměrnou rychlostí maximálně 40 km/hodinu. Mimo státních autobusů tu operuje celá řada soukromých společností. Na dlouhých trasách jezdí poměrně moderní autobusy, na lokálních linkách muzejní exempláře...


Pronájem auta


Zajímavou alternativou, zejména pokud necestujete sami, je pronamout si auto nebo taxi s řidičem na cesty po nejbližším okolí nebo i na více dní, podle vašich vyjednávacích schopností zaplatíte okolo čtyřiceti nebo padesáti dolarů na den. Pronájem auta je velice snadný, ochotné řidiče najdete kdekoliv na ulici nebo se můžete domluvit s taxikářem hned po příletu do Yangonu. Auta jsou však často v nepříliš dobrém stavu, stejně jako silnice v Barmě.


Lodní doprava


Z lodní dopravy turisté využívají zejména lodě mezi Mandalají a Baganem a Mandalají a Myitkinou.K luxusním plavbám patří Pandaw cruises. Lodní doprava je pohodlná, romantická, ale velmi pomalá - zejména při nízkém stavu vody, kdy se doba cesty může běžně protáhnout o polovinu..


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů