Thajsko - svatba


Tradiční svatba


Tradiční svatba v Thajsku je rituální obřad, velkého společenského významu, který na druhou stranu zcela postrádá úřední platnost. Ta zase nikterak nezajímá všechny zúčastněné, a pokud je to nezbytné, oficiální stránka věci proběhne na příslušném úřadu zcela civilně a není výjimkou, že oddávající je zároveň svědkem.
Tento velký rituál obvykle předcházejí zásnuby, které jakýmsi způsobem legalizují, že se k sobě snoubenci mohou přiblížit a trávit spolu společné chvíle v přítomnosti třetí osoby, obvykle dívky z rodiny nevěsty. Zásnubní dar bývá zlatý šperk, který stvrzuje mužův vážný zájem o dívku a od této chvíle již vše směřuje přímo k svatbě.


Začátek v pět ráno!


Celý svatební den začíná brzy ráno kolem páté hodiny ranní, kdy si nevěsta musí upravit svůj účes a nalíčit se. Hned poté se začíná s výzdobou domu rodičů, kde se odehrává celý buddhistický obřad. Za svítání přichází mniši z nejbližšího chrámu, aby mohli vykonat důležité rituály. Ženich i nevěsta jsou oblečeni v krásných tradičních šatech, které bývají světlé barvy, protože černá přináší smůlu. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že svatební pár působí velmi vznešeně. Obřadu se účastní pouze rodina a nejbližší přátelé, přesto se může jednat o mnoho desítek až stovku hostů. Mniši odříkávají modlitby, kropí nevěstu i ženicha svěcenou vodou a na závěr jim na čelo otisknou tři zlaté tečky. Nepřichází první novomanželský polibek, ale ženich i nevěsta se vzájemně ukloní a jejich hlavy jsou spojeny bílým vláknem, které tvoří na hlavě každého z nich samostatný kruh a prochází rukama všech přítomných mnichů. Toto vlákno symbolizuje spojení dvou osudů, ale zároveň zachování identity každého z nich. Rodina mnichy před odchodem tradičně pohostí jídlem a finančním darem na podporu chrámu.


Ženich platí věno


V České republice známe tradici, že nevěsta dostává věno od své rodiny, aby manželé měli peníze pro začátek. V Thajsku je tomu naopak. Když muž požádá rodinu o ruku jejich dcery, rodina rozhodne o výši věna, které by jim měl ženich dát, aby si byli jisti, že se o jejich dceru dokáže postarat. Tato částka nebývá nízká a často se jedná o sedmimístná čísla, ale budoucímu ženichovi nezbývá než podmínku splnit a pak může jen doufat, že po svatbě se tato částka stane součástí nevěstina věna.

 

Tyto peníze ženich odevzdá během obřadu, který následuje po odchodu mnichů. Rodina a všichni hosté se tak mají možnost přesvědčit o solventnosti ženicha a pár si může vyměnit prstýnky.


Tisíc hostů


Poté novomanželé odcházejí poklonit se svým zemřelým předkům, aby jejich sňatku přáli. Na oltář "buddha house" pokládají různé dary, jako například ovoce, sladkosti nebo maso. Nakonec si svatebčané kleknou s dlaněmi sepnutými nad mísu s květinami a každý host přichází polít jejich ruce posvátnou vodou a vyslovit své přání. Pak přichází dlouhé fotografování následované bohatou snídaní, v Thajsku tak typickou. V průběhu dne pár navštíví staré příbuzné, kteří se nemohou celé slavnosti zúčastnit a snad najde i chvilku na odpočinek.
Později se všichni přesunou na velkou večerní slavnost. Možná bych měla použít slovo obrovskou, protože je zcela běžné, že na thajské svatební oslavě najdete tisíc hostů. Sama jsem se takové zábavy zúčastnila a nemohla jsem uvěřit, že nejsem na koncertě nějaké známé kapely, ale na svatbě. Všichni hosté přináší obálky s penězi, fotografují se s novomanželi, jedí a zpívají karaoke. Tento den je nejvíce náročný pro nevěstu, které ale ani na okamžik nezmizí úsměv z tváře. Je přece ze "země úsměvů" a prožívá jednu z nejvýjimečnějších svateb na světě.


Autor: Barbora Grossová, bgrossova@gmail.com


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Thajská svatba (pps 4,2 Mb) - autor fotografií Jiří Škába

1094 - Svatba v Thajsku, Ko Samui