Thajsko - geografie


Poloha


Jihovýchodní Asie, omývá ho Indický oceán. Ze západní strany je to Andamanské moře a z východní strany Jihočínské moře (Thajský záliv). Sousední země jsou: Barma (1 800 km), Kambodža (803 km), Laos (1 754 km), Malajsie (506 km). V závorce je délka hranice s jednotlivými státy. Mapa Thajska

 

Pro srovnání jsou ve druhém sloupci uvedené údaje platné pro Českou republikou.


Zeměpisné údaje Thajsko Česká republika
Zeměpisná šířka   6 -   21 st.sev.š. 49 st.sev.š.
Zeměpisná délka 97 - 106 st.vých.d. 15 st.vých.d.
Ze severu na jih    1 500 km  
Ze západu na východ       800 km  
Rozloha:    
- úhrn: 514 000 km2 78 866 km2
- země: 511 770 km2 77 276 km2
- voda:     2 230 km2   1 590 km2
Hranice     4 863 km   1 881 km
Pobřeží     3 219 km         0 km
Nejnižší bod Thajský záliv         0 m Labe         115 m
Nejvyšší bod Doi Inthanon   2 576 m Sněžka   1 602 m

Pět oblastí


Thajsko se tradičně rozděluje na pět oblastí. Není to sice administrativní rozdělení, ale všechny tyto oblasti jsou zřetelně odlišné klimatem, přírodními podmínkami, historií a tradicemi.

TOP Thailand - mapa turistických destinací


Severní Thajsko


Tato oblast skládá se ze série pohoří s průměrnou výškou 1 200 m nad mořem, do kterých se zařezávají strmými údolími řeky Ping, Wang, Yom, a Nan. Rozlehlá část těchto hor je ještě krytá tropickým monzunovým pralesem. Nejcennější dřevo - teak bylo dříve těženo ve velkém rozsahu (vláda před několika lety vyhlásila plný zákaz těžby ). Hora Doi Inthanon, s výškou 2 595m nejvyšší bod v zemi, se nachází v nejvzdálenější severozápadní oblasti. První tři Thajská království v Indočíně měla svá sídla v severním Thajsku - Sukhothai, Chiang Mai a Chiang Saen. Druhé největší město dnešního Thajska, Chiang Mai, je centrem severní oblasti. Nejsevernější část Thajska patří do oblasti přezdívané Zlatý trojúhelník - dříve jedné z hlavních oblastí výroby opia na světě. Tuto neslavnou etapu historie tu dnes již připomíná jen maličké Muzeum opia.


Severovýchodní Thajsko


Oblast je tvořena z velké části plošinu nazývanou Khorat s průměrnou nadmořskou výškou 200m. Zdejší půdy jsou chudé a písčité a srážky jsou velice sporé s výjimkou období dešťů od června do října, kdy je velká část zaplavená. Oblast je málo vhodná k intenzivní zemědělské výrobě a je pokryta savanovým porostem a keři. Severovýchod je nejméně vyvíjející se oblastí země a nejméně navštěvovaný turisty, přestože nabízí nepřeberné množství historických památek.


Centrální Thajsko


Centrální oblast je považována za srdce země. V podstatě se jedná o údolní nivy vytvořené řekou Chao Phaya. Tato oblast je nejúrodnější částí země a díky rozsáhlé síti kanálů a zavodňovacích systémů, je hlavní oblastí pěstování rýže. Je také nejhustěji obydlenou oblastí země, s Bangkokem, ve svém středu.


Východní pobřeží


Tato část země, geograficky jižní okraj severovýchodního Thajska podél Thajského zálivu, tradičně nebyl považován za oddělenou oblast. Dnešní členění je založeno spíše na administrativních a sociálních faktorech než na geografických důvodech. Oblast je považována po centrální části za druhou nejbohatší oblast země. Východní pobřeží má rozvinutou průmyslovou a turistickou infrastrukturu (Pattaya, Ko Chang). Mimoto je proslulá pěstováním durianu a manga a také nalezišti drahých kamenů (rubíny a safíry).


Jižní Thajsko


Zabírá severní polovinu Malajského poloostrova. Oblast je hornatá. Venkov je často úchvatný, a to se stalo předpokladem pro mohutný rozmach turistiky. Nekonečné pláže a stovky panenských ostrovů (turisty nejoblíbenější jsou Ko Samui a Phuket) dávají za pravdu tvrzení sloganů, že se jedná o poslední ráj na zeměkouli. Tradiční přírodní zdroje jsou cín a guma.


Hory


Doi Inthanon (2 595 m)

Doi Pha Ham Pok (2 297 m)

Doi Luang (2 195 m)

Doi Suthep (2 185 m)

Doi Pha Cho (2 024 m)


Řeky


Mun (673 km)

Wang Wang Yom Nan (672 km)

Ping (590 km)

Pasak (513 km)

Chi (442 km)

Chao Phaya (365 km)

Mekong (hraniční řeka, jen částečně v Thajsku)


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Mapa Thajska

TOP Thailand - mapa turistických destinací