Vodopád Thi Lo Su


Světové dědictví UNESCO


Nachází se v chráněné krajinné oblasti Umphang, která je spolu s okolními národními parky Thung Yai Naresuan, Huay Kha Kaeng, Khlong Lan a Mae Wong jednou z největších oblastí divokých zvířat v Thajsku a místem neporušeného pralesa. Celá oblast byla zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO.


Nejkrásnější a největší v Thajsku


Vodopád patří k nejkrásnějším a největším v Thajsku. Řada jeho skalních příznivců tvrdí, že je vůbec největší a nejkrásnější. V některých žebříčcích se objevil dokonce na 6. místě nejkrásnějších vodopádů světa. Voda padá v mnoha proudech z výšky 200 - 300 metrů a jeho celková šířka je více než 400 metrů. Tvoří tři úchvatné kaskády s obrovskými lagunami, které doslova lákají ke koupání ve velmi chladné vodě. Asi 1,5 km od vodopádu je kemp správy Národního parku s jednoduchým zázemím a možností stravování a stanování.


Kdy sem jet


Naprosto bez problémů je návštěva během suchého období v zimě od listopadu do dubna. Tehdy je sjízdná 25 km dlouhá cesta z Umphang. V tomto období má vodopád samozřejmě méně vody (ale i tak je velmi pěkný!) a tak se sem řada návštěvníků snaží dostat v období dešťů. To je ovšem nutné přenocovat ve stanu v kempu správy Národního parku, kam se musí jít cca 10 km pěšky z nejbližího autu dostupného místa a návštěva samotného vodopádu tak zabere dva dny!

 

Již od října bývá možno kombinovat 3 hodinovou jízdu na raftu z Umpang a pak asi 7 km terénním autem. Od kempu pak k vodopádu vede betonový chodník pralesem o délce asi 1,5 km. Přestože je cesta sem velmi komplikovaná, bývá zde v zimě o víkendech hodně Thajců a doporučujeme tak raději všední den.


Jak se sem dostat


Vodopád je (a ještě dlouho bude!) mimo hlavní turistické trasy. Ideální způsob jak se sem dostat je vlastní výkonný 4WD terénní automobil nebo dobrý terénní motocykl. Ty většina individuálních turistů ovšem nemá k dispozici. Výchozím místem je Mae Sot, kam je možno jet z Bangkoku autobusem nebo letět s Nok Air. Pak "lokálním autobusem" dále do Umphang po klikaté horské silnici dlouhé 164 km. Na ní je těžko uvěřitelných 1 219 zatáček. Dalším výchozím místem pro cestu autobusem nebo letadlem je případně Chiang Mai. Pro návštěvu vlastního vodopádu a dalších míst v oblasti pak doporučujeme programy, které prodávají místní guesthousy a hotýlky.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Tak 1 - informace o provincii

Tak 2 - informace o provincii

Khun Pa-Wor NP - info o Národním parku (A)

Lan Sang NP - info o Národním parku (A)

Maemoei NP - info o Národním parku (A)

Nam Tok Pacharoen NP - info o Národním parku (A)

Taksin Maharat NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám