Lamphun (2)


OKRES BAN HONG


Ban Hong


je 1400 let staré místo sahající do království Hariphunchai. Lokalizované je 40 km směrem na jih od Lamphunu a nabízí rozkošné pohledy na louky a hory. Najdeme zde také několik starých chrámů v podivuhodném domorodém stylu, např. Wat Phra Chao Ton Luang s 600 let starou sochou Buddhy.


Ban Nong Chang Khun


je nejslavnější oblast pěstování longanu v zemi. Sady jsou umístěný 8 km před Lamphunem a další 7 km za ním. Na obou stranách silnice jsou početné sady. Plody dozrávají během července-srpna. Longan se zde začal pěstovat během vlády krále Ramy V. a rozšířil se i do sousedních provincií. Pěstuje se zde několik druhů dnes velice populárních mezi spotřebiteli.


Wat Pa Puai a Wat Dong Rusi


jsou dva mladší chrámy. Za pozornost stojí knihovna Ho Trai (uchovává buddhistické písemnosti) postavená ze dřeva s komplikovaným zdobením.


Jeskyně Tham Luang Pha Wiang


15 km na jih od města. Uvnitř jeskyně jsou zajímavě profilované krápníky.

 


Wat Phra Bat Huai Tom


je největší chrám v oblasti honosící se velkou lateritovou chedi ve stylu Lanna. Je uctíván hlavně Kareny žijícími v nejbližším okolí, kteří obdivují zejména Phra Kru Ba Chaiwongsa. Chrám je asi 5 km po silnici č.106, 47 km od města.


Chedi Ha Duang


2 km z města Li se nachází na starověkém místě skupina pěti starých pagod.


Národní park Mae Ping


pokrývá oblast více než 1000 km2. Jeho hlavním rysem je řeka Ping, která protéká lesy v parku. Na obou stranách je úrodná lesní půda s příkrými útesy poskytujícími krásné přírodní scenérie. Část řeky vytváří meandry s přirozenými nádržemi a početnými malými souostrovími a peřejemi.


Vodopád Ko Luang


7-úrovňový vodopád sycený vodou z vápencových potoků. Najdeme ho jen 20 km od vstupu do parku a je přístupný po silnici. Uvnitř sousedního vápencového nánosu se nachází fascinující krápníky a stalagmity.


FESTIVALY


Song Nam Phra That Hariphunchai


Nejznámější událost v Lamphun, jejíž tradice sahá až do dávnověku. V květnu na nejvýznamějších náboženských místech.


Longan festival


v srpnu, na podporu tohoto obrovsky populárního produktu. Koná se krásná ozdobná přehlídka longanu a longanové soutěže.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Pha Mai Yok Dok


je tradiční metodou tkaný materiál. Původně se používal na královském dvoře a zlidověl během vlády krále Ramy VI. Dovednost v produkci tohoto typu hedvábí je proslulá a získává si přízeň těch kdo preferují přírodní materiály. Hlavní výrobní centrum je v Tambon Wiangyong v Amphoe Muang.


Ručně tkané bavlněné látky


jsou také velice preferované turisty. Z designu a barev je cítit domorodá tradice. Vyrábí se z nich ubrusy, podložky pod talíře, závěsy a další potřeby pro domácnost. Trh v Pa Sang nabízí velký výběr.


Výrobky vyřezávané ze dřeva


jsou ze dřeva jehličnatých stromů - nejčastěji figurky zvířat, panenky, kuchyňské náčiní a dekorační předměty. Jasně viditelná přirozená struktura dřeva dává produktům nevšední krásu. Hlavní výrobní centrum je podél silnice v Mae Tha oblasti, 25 km z Lampangu.

 


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Lamphun (1) - předchozí část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám