Barma (Myanmar) - Významné osobnosti

Ne Win


Ne Win (Nei Win)


Byl barmský politik, vojenský velitel a diktátor, premiér a hlava státu.

Narodil se 10.července 1910 (uvádí se také několik dalších dat narození) do středostavovské vzdělané barmsko-čínské rodiny. Od roku 1929 studoval na univerzite v Rangúnu biologii. Po dvou letech byl vyloučen po nesložených zkouškách. Stává se členem nacionalistických organizací a posléze členem skupiny Třiceti druhů cvičených v Japonsku. Spolu s Aung San se vrací do Barmy nejprve na jejich straně, posléze proti nim.

Po vraždě Aung San v roce 1947 se stává armádním velitelem. Od roku 1958 do roku 1960 je předsedou prozatimní vlády.


Socialistický diktátor


2.března 1962 provedl vojenský převrat a stal se premiérem (1962-1964) a předsedou Revoluční rady (1962-1974). Zahajuje systém změn země, které nazval "Barmská k cesta k socialismu". Ve skutečnosti se jednalo o nekoncepční směsici extrémního nacionalismu, Marxismu a Buddhismu. To přivedlo zemi k naprostému ekonomickému rozvratu a četným masovým protestům obyvatel, které byly potlačovány armádou. V roce 1974 rozpouští Revoluční radu, vyhlašuje Socialistickou republiku Barmský svaz a stává se jejím prezidentem. V roce 1981 rezignoval, ale dále zůstáva faktickým vůdcem země. Definitivně se stahuje po krvavě potlačených protestech a vojenském převratu v roce 1988.


Pověrčivý paranoik


Ne Win byl posedlý vlastní nesmrtelností. Kvůli věčnému mládí se údajně údajně koupal v krvi delfínů, ve strachu před vraždou pořádal cabalistické rituály kdy dupal před zrcadlem v krvavém mase. Byl tak pověrčivý, až to hraničilo s šílenstvím. Ačkoli v zemi zavedl vojenskou diktaturu kombinovanou se socialistickým hospodařením, měl dojem, že se celý systém ubírá až moc doleva. Zeptal se poradců, co by se s tím mělo dělat, a ti si hned věděli rady. Takže hned nazítří Ne Win nařídil, že v zemi se s okamžitou platností nesmí jezdit vlevo, jak tomu bylo doposud, nýbrž po pravé straně vozovky. Co na tom, že na to nebyla připravena ani dopravní infrastruktura, ani vozidla. A ti, kteří s nařízením měli nějaký problém, byli okamžitě zařazeni mezi levičáky.Poradci ho také ujistili, že jeho šťastným číslem je devítka. Následovala okamžitá měnová reforma, při níž se nominální hodnoty platidel změnily na 15, 30, 45 a 90, jen aby se Ne Win mohl dožít 90 let. Země tak přes noc přišla o veškeré úspory.


Smrt


Po roce 1988 jeho faktický vliv na vojenskou juntu ubývá. Po údajném pokusu o převrat proti juntě v březnu roku 2002 organizovaném jeho zetěm dožívá v domácím vězení v domě na břehu jezera v Yangonu. Paradoxem je, že v podobném domácím vězení nedaleko žije i jeho úhlavní nepřítel Aung San Suu Kyi.

Diktátor nakonec zemřel 5.prosince 2002 ve věku 91 let. Jeho pohřeb byl proveden chvatně v utajení bez jakýchkoliv státních poct...


Fotogalerie



SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Osobnosti - nejvýznamější osobnosti Barmy

Zájezdy Barma

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů